Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  24. listopad 2014

Astronomický snímek dne (APOD) - 24. listopad 2014

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Let nad Titanem

Video Credit: Cassini Radar Mapper, JPL, USGS, ESA, NASA

Jaké by to bylo letět nad Titanem? Radarové snímky z kosmické sondy NASA Cassini, která je družicí Saturnu, byly digitálně zkompilovány, aby mohl být takový let simulován. Sonda Cassini proletěla kolem Saturnova nejzamračenějšího měsíce od svého příletu k planetě s prstenci v roce 2004 už několikrát. Virtuální průlet, který je zde vidět ukazuje četná černě zbarvená jezera a horský terén do bronzova. Oblasti povrchu bez podrobných vertikálních údajů se jeví plošší, zatímco u dostatečně zmapovaných oblastí jsou jejich výšky digitálně zvýrazněné. Mezi vizualizované bazény patří i největší jezero na Titanu Kraken Mare, které je dlouhé přes 1000 kilometrů. Titanova jezera se od pozemských jezer liší, protože jsou zaplněna uhlovodíky, které se složením podobají přírodnímu plynu. Jak jezera na Titanu vznikla a proč stále existují je nadále předmětem výzkumu.

Štítky: Saturn, Titan, Lakes, Video


19. vesmírný týden 2024

19. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 6. 5. do 12. 5. 2024. Měsíc bude v novu a čeká nás extrémně mladý srpek na večerní obloze. Slunce je hodně aktivní, nastaly silné erupce. Oblohu ozdobila slabá polární záře a nečekaně s ní se objevil i deorbitující horní stupeň Falconu 9. Planety jsou v tomto týdnu velmi obtížně viditelné. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Na ranní obloze létají éta Aquaridy. K odvrácené straně Měsíce se vydala čínská sonda Chang’e 6 a na čínské orbitální stanici Tiangong se vyměnily tříčlenné posádky. Před 60 lety se narodil český astronom a popularizátor Václav Knoll. Před 15 lety proběhla poslední oprava vesmírného dalekohledu HST.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polárna žiara 5.-6.5.2024

Polárna žiara 5.-6.5.2024

Další informace »