Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  03. červenec 2015

Astronomický snímek dne (APOD) - 03. červenec 2015

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Venuše a Jupiter jsou daleko

Uznání a copyright: Adam Tomaszewski

Venuše a Jupiter byly 30. června ve skutečnosti daleko od sebe, jen se za soumraku na západní obloze jevily blízko sebe. Obě jasné planety poblíž kulminace letošní nádherné konjunkce jsou zachyceny současně v zorném poli dalekohledu na ostrém digitálním obrazu složeném z mnoha snímků večer po západu Slunce z Poznaně ve středozápadním Polsku. Plynový obr s pásy Jupiter byl od Polska asi 910 miliónů kilometrů daleko. To je více jak 11 krát dále, než srpek Venuše vzdálený v tu dobu pouze 78 miliónů kilometrů. Ovšem protože je průměr obřího Jupiteru více jak 11 krát větší než Venuše, tak jsou obě planety vidět se zhruba stejnou úhlovou velikostí. Polský astronom 16. století Mikuláš Koperník by se jistě potěšil z takového pohledu dalekohledem na obě planety s Jupiterem a jeho čtyřmi Galileovskými měsíci a srpkem Venuše. Pozorování Jupiterových měsíců a fází srpku Venuše bylo důkazem, který podporoval Koperníkův, neboli heliocentrický model Sluneční soustavy.

Štítky: Venuše, Jupiter, Konjunkce, Angular size, Copernicus, Galileo


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězda Betelgeuse v souhvězdí Orionu

Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »