Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  13. srpen 2015

Astronomický snímek dne (APOD) - 13. srpen 2015

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Bezměsíčné meteory a Mléčná dráha

Uznání a copyright: Petr Horálek

Podívali jste se už na Perseidy? I když maximum tohoto každoročního roje bylo předpovězeno na minulou noc, tak aktivita meteorů by měla pokračovat i dnešní noc (13./14. srpna) a nejlépe je uvidíte na jasné tmavé obloze po půlnoci. Letošní Perseidy mají tu výhodu, že jsou aktivní kolem novu 14. srpna. A jelikož téměř nový měsíc nevychází až za ranního svítání, tak je možné spatřit i mnoho slabších meteorů bez vlivu jasného měsíčního světla. Naposledy nastal roj Perseid za novu v roce 2013. Tehdy byly také pořízeny expozice, z nichž vznikl dnešní obraz, pod tmavou bezměsíčnou oblohou ostrova Hvar u pobřeží Chorvatska. V širokoúhlém kompozitním obrazu, pořízeném od 8. do 14. srpna 2013 proti slabému zvířetníkovému světlu a Mléčné dráze, proudí z radiantu roje v hrdinském souhvězdí Perseus 67 meteorů. Příští bezměsíčné Perseidy budou v srpnu 2018.

Štítky: Radiant, Meteorický roj, Perseid, Mléčná dráha, Zvířetníkové světlo


18. vesmírný týden 2024

18. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 29. 4. do 5. 5. 2024. Měsíc bude v poslední čtvrti a je vidět hlavně ráno a dopoledne. Slunce je poměrně hodně aktivní. Večer je velmi nízko Jupiter a ráno extrémně nízko Saturn. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Český tým studentů uspěl se svým projektem v Houstonu. Čína chystá start rakety CZ-5 s návratovou misí Chang’e 6 pro vzorky z odvrácené strany Měsíce. Sonda Voyager 1 po pěti měsících opět komunikuje normálně a brzy by měla posílat i vědecká data. Před 70 lety objevil Kuiper měsíc Neptunu Nereida a před 30 lety se k Venuši vydala sonda Magellan.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Sluneční skvrny

Další informace »