Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  10. listopad 2015

Astronomický snímek dne (APOD) - 10. listopad 2015

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

AE Aurigae a mlhovina Planoucí hvězda

Uznání a copyright: Jesús Vargas (Sky-Astrophotography) & Maritxu Poyal (Maritxu)

Hoří hvězda AE Aurigae? Ne. Přestože se AE Aurigae jmenuje planoucí hvězda, okolní mlhovina IC 405 se jmenuje mlhovina Planoucí hvězda a celá ta oblast má barvu ohně, tak nehoří. Oheň se obvykle definuje jako rychlé navazování molekulárního kyslíku, ke kterému dochází jen při dostatečném množství kyslíku a ve vysokoenergetickém prostředí s nízkým obsahem kyslíku, jako je tomu u hvězd, není důležitý. Materiál, který vypadá jako kouř, je většinou mezihvězdný vodík, ovšem obsahuje kouřovité tmavé filamenty z prachových zrn bohatých na uhlík. Jasná hvězda AE Aurigae je vidět vpravo poblíž středu mlhoviny, je tak žhavá, že je modrá a emituje světlo tak energetické, že z okolního plynu vyráží elektrony. Když pak proton znovu zachytí elektron, tak se emituje světlo a je vidět okolní emisní mlhovina. Mlhovina Planoucí hvězda na snímku se nachází asi 1500 světelných let daleko, měří asi 5 světelných let a je vidět i malým dalekohledem v souhvězdí Vozky (Auriga).

Sledujte APOD na: Facebooku, Google Plus, nebo na Twitteru.

Štítky: AE Aurigae, Flaming Star Nebula, Emisní mlhovina


19. vesmírný týden 2024

19. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 6. 5. do 12. 5. 2024. Měsíc bude v novu a čeká nás extrémně mladý srpek na večerní obloze. Slunce je hodně aktivní, nastaly silné erupce. Oblohu ozdobila slabá polární záře a nečekaně s ní se objevil i deorbitující horní stupeň Falconu 9. Planety jsou v tomto týdnu velmi obtížně viditelné. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Na ranní obloze létají éta Aquaridy. K odvrácené straně Měsíce se vydala čínská sonda Chang’e 6 a na čínské orbitální stanici Tiangong se vyměnily tříčlenné posádky. Před 60 lety se narodil český astronom a popularizátor Václav Knoll. Před 15 lety proběhla poslední oprava vesmírného dalekohledu HST.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polárna žiara 5.-6.5.2024

Polárna žiara 5.-6.5.2024

Další informace »