Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  05. prosinec 2015

Astronomický snímek dne (APOD) - 05. prosinec 2015

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Keplerův orloj IV

Uznání videa a copyright: Ethan Kruse (University of Washington)

Celkový počet kandidátů a potvrzených vícenásobných planetárních soustav je na hodnotě 1705 světů na oběžných drahách kolem 685 vzdálených hvězd, jak zjistila exoplanety lovící družice Kepler. Dejte všechny tyto exoplanetární oběžné dráhy do stejného měřítka a sledujte jejich relativní pohyb po oběžných drahách a dostanete Keplerův orloj IV (Kepler Orrery IV). Aby bylo možné planety vidět, tak jejich velikosti nejsou v měřítku. Ovšem oběžné dráhy planet ve Sluneční soustavě (čárkované čáry) na tomto hypnotickém videu v měřítku jsou. Družice Kepler využívá k detekci exoplanet tranzity, pátrá po nepatrném zeslabení světla, když planeta přechází před svou hvězdou. Na zrychleném videu jsou oběžné dráhy víceplanetárních soustav z Keplera a všechny jsou orientovány tak, aby přechody mohly být pozorovány v poloze 3 hodiny. Velice živý pohyb zvýrazňuje velký rozdíl mezi většinou Keplerem objevených exoplanetráních soustav a naší vlastní Sluneční soustavou. Plánujete mezihvězdné prázdniny? Tak se nejprve ujistěte o měřítku vlevo nahoře. Barevný kód značí odhadovanou teplotu rovnovážného povrchu planety založenou na jejich oběžné dráze a mateřské hvězdě.

Štítky: Kepler, Exoplanet, Přechod, Orrery, Video


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězda Betelgeuse v souhvězdí Orionu

Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »