Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  12. prosinec 2015

Astronomický snímek dne (APOD) - 12. prosinec 2015

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Setkání komety s Měsícem a Jitřenkou

Uznání a copyright: Greg Hogan

Na předúsvitové obloze se 7. prosince setkal srpek Měsíce s brilantní Venuší, což byla krásná konjunkce po Slunci nejjasnějších světel na pozemské obloze. I když je to trochu obtížné uvidět, ale na této scéně je také kometa Catalina (C/2013 US10). V jediném zorném poli během krátkých a dlouhých expozic mnohem slabší kometa zřetelně ukazuje dva ohony, na Měsíci je vidět noční strana i slunečním světlem ozářený srpek a celému obrazu vévodí brilantní Jitřenka. Prachový ohon komety Catalina míří doprava dolů a sleduje kometu na její dráze. Její iontový ohon směřuje po úhlem doleva nahoru, je odfoufáván od Slunce. Tento nový návštěvník z Oortova mračna byl objeven v roce 2013, Slunci nejblíže byl 15. listopadu a nyní se od něho vzdaluje a směřuje k nejtěsnějšímu setkání se Zemí v polovině ledna.

Pozorujte: Geminidy

Štítky: Venuše, C/2013 US10, Kometa Catalina, Měsíc, Konjunkce


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězda Betelgeuse v souhvězdí Orionu

Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »