Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  05. květen 2016

Astronomický snímek dne (APOD) - 05. květen 2016

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

SONG a lovec

Uznání a copyright: Mads Fredslund Andersen, Stellar Astrophysics Centre, Aarhus Univ., Denmark

Zasněženou, drsnou krajinu při pohledu přes vrchol Tenerife směrem k La Palma ve španělském souostroví Kanárské ostrovy osvětluje svým březnovým světlem Měsíc téměř v první čtvrti. Nad obzorem se rýsuje nejvyšší bod Španělska, velký vulkán Teide. Nad ním září dobře známé jasné hvězdy lovce Oriona. Snovou scénu doplňuje prototyp dalekohledu o průměru 1 metr z projektu globální sítě zvané Stellar Observations Network Group, neboli SONG. Plně robotizovaná observatoř SONG byla zachycena 30 sekundovou expozicí, přičemž se přitom kopule observatoře s otevřenou štěrbinou v zorném poli otáčela.

Štítky: Song, Teide, Observatoř, Orion


11. vesmírný týden 2018

11. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 12. 3. do 18. 3. 2018. Měsíc bude v novu. Po západu Slunce je nad západem jasná Venuše a Merkur. Uran už je večer také hodně nízko nad západem. V druhé polovině noci a nad ránem je vidět Jupiter a ráno Mars a Saturn. Na noční obloze nyní doporučíme pozorování rovnou 110 objektů. Pokračují přelety družice Humanity Star. V týdnu proběhne premiéra životopisného filmu Grygar. Před 25 lety začala pravidelná pozorování pomocí desetimetrových dalekohledů Keck na Havaji.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Tesla mezi hvězdami

Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2018 obdržel snímek „Tesla mezi hvězdami“, jehož autorem je Martin Mašek   Je piatkový večer 6. februára 2018. Mnoho fanúšikov astronómie a kozmonautiky u nás však nie je pod hviezdnou oblohou, ale s napätím čaká pri

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Zodiakální světlo

Zodiakální světlo, pozorováno 8. 3. 2018 mezi 19:00 až 20:30, jeden snímek, expozice 30 s, Fujifilm X-E1 + Samyang 12/2.2, dark+flat.

Další informace »