Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  05. květen 2016

Astronomický snímek dne (APOD) - 05. květen 2016

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

SONG a lovec

Uznání a copyright: Mads Fredslund Andersen, Stellar Astrophysics Centre, Aarhus Univ., Denmark

Zasněženou, drsnou krajinu při pohledu přes vrchol Tenerife směrem k La Palma ve španělském souostroví Kanárské ostrovy osvětluje svým březnovým světlem Měsíc téměř v první čtvrti. Nad obzorem se rýsuje nejvyšší bod Španělska, velký vulkán Teide. Nad ním září dobře známé jasné hvězdy lovce Oriona. Snovou scénu doplňuje prototyp dalekohledu o průměru 1 metr z projektu globální sítě zvané Stellar Observations Network Group, neboli SONG. Plně robotizovaná observatoř SONG byla zachycena 30 sekundovou expozicí, přičemž se přitom kopule observatoře s otevřenou štěrbinou v zorném poli otáčela.

Štítky: Song, Teide, Observatoř, Orion


42. vesmírný týden 2017

42. vesmírný týden 2017

Přehled událostí na obloze od 16. 10. do 22. 10. 2017. Měsíc bude v novu. Čeká nás ranní seskupení s planetami. Saturn je večer nízko nad jihozápadem. Celou noc jsou vidět planety Neptun a Uran, který bude v opozici. Ráno je vidět jasná Venuše a slabší Mars. Aktivita Slunce je nízká. Dobré podmínky k pozorování bude mít meteorický roj Orionid. Ve vypouštění raket byla minulý týden nejúspěšnější společnost SpaceX s rovnou dvěma úspěšnými starty. Rusové úspěšně poslali Rokot a na druhý pokus i nákladní loď Progress k ISS. Naopak ULA dokázala vypustit raketu Atlas V až na pátý pokus. Na vině byly technické problémy i počasí. A úspěšný start zaznamenala i Čína s Venezuelskou družicí.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Vteřiny před a po zatmění

Velké americké zatmění. Tak jej, pro nás přeci jen trochu velikášsky, nazvali sami Američané. Na druhou stranu se jim není co divit. Pás totality, tedy oblast viditelnosti úplného zatmění, se táhla skrze celou Ameriku. Prakticky od pustého severozápadu až po zalidněný jihovýchod. Zejména

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Iridium 86

Další informace »