Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  05. květen 2016

Astronomický snímek dne (APOD) - 05. květen 2016

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

SONG a lovec

Uznání a copyright: Mads Fredslund Andersen, Stellar Astrophysics Centre, Aarhus Univ., Denmark

Zasněženou, drsnou krajinu při pohledu přes vrchol Tenerife směrem k La Palma ve španělském souostroví Kanárské ostrovy osvětluje svým březnovým světlem Měsíc téměř v první čtvrti. Nad obzorem se rýsuje nejvyšší bod Španělska, velký vulkán Teide. Nad ním září dobře známé jasné hvězdy lovce Oriona. Snovou scénu doplňuje prototyp dalekohledu o průměru 1 metr z projektu globální sítě zvané Stellar Observations Network Group, neboli SONG. Plně robotizovaná observatoř SONG byla zachycena 30 sekundovou expozicí, přičemž se přitom kopule observatoře s otevřenou štěrbinou v zorném poli otáčela.

Štítky: Song, Teide, Observatoř, Orion


50. vesmírný týden 2017

50. vesmírný týden 2017

Přehled událostí na obloze od 11. 12. do 17. 12. 2017. Měsíc bude v novu. Večer je vidět Neptun a Uran. Nad ránem je vidět Mars a Jupiter. Týden bude nabitý kosmonautikou. Blue Origin by mohla provést test kabiny pro balistické skoky. SpaceX provedla úspěšně statický zážeh na rampě SLC-40 a očekáváme start s lodí Dragon k ISS. Startovat by měla také čínská raketa CZ-3B, z Nového Zélandu raketa Electron, Ariane 5 s dalšími družicemi Galileo, přistávat má Sojuz MS-05 s částí posádky z ISS a naopak vydat se tam má další posádka v lodi Sojuz MS-07.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Temná mračna v Perseovi, IC348, NGC1333

Titul Česká astrofotografie měsíce za listopad 2017 obdržel snímek „Temná mračna v Perseovi“,  jehož autorem je Evžen Brunner Podzimní čas, zejména v našich končinách, nebývá velkým příznivcem astrofotografů. Ti bojují nejen s tradičními mraky, mlhami a deštěm, ale i s rosením

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Pravé parhelium

Pravé parhelium

Další informace »