Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  05. červenec 2016

Astronomický snímek dne (APOD) - 05. červenec 2016

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Barevná mračna Rho Ophiuchi

Uznání a copyright: Tom Masterson

Spousta nádherných barev mračen Rho Ophiuchi zdůrazňuje mnoho procesů, které tam probíhají. Modré oblasti září především odraženým světlem. Modré světlo hvězdy Rho Ophiuchi a okolních hvězd se v této části mlhoviny odráží efektivněji, než světlo červené. Pozemská obloha se ve dne jeví modrá ze stejných důvodů. Červené a žluté oblasti svítí především emisí atomárních a molekulárních plynů v mlhovině. Světlo z blízkých modrých hvězd, které je energetičtější než světlo z Antaresu, vyráží z plynu elektrony, které pak po rekombinaci s plynem září. Tmavě hnědé oblasti jsou způsobeny prachovými zrny, která vznikají v mladých stelárních atmosférách a která efektivně cloní světlo za nimi. Mračna hvězdy Rho Ophiuchi jsou daleko před kulovou hvězdokupou M4, která je zde vidět vpravo nahoře, a dokonce jsou barevnější, než mohou lidé vidět, jelikož emitují světlo v každém vlnovém pásmu, od rádiových vln až po gama záření.

Štítky: Rho Ophiuchi, Star clouds, Kulová hvězdokupa


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězda Betelgeuse v souhvězdí Orionu

Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »