Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  18. červenec 2016

Astronomický snímek dne (APOD) - 18. červenec 2016

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

The Orion Nebula in Infrared from HAWK I

Image Credit: ESO, VLT, HAWK-I, H. Drass et al.

Nejhloubkovější infračervený snímek mlhoviny v Orionu odkryla bohatství předtím neznámých hvězd o nízké hmotnosti, a docela možná i volně plujících planet. Malebná mlhovina je nejlépe známá viditelném světle, kde je vidět mnoho jasných hvězd a jasného zářícího plynu. Mlhovina v Orionu je katalogizována jako M42 a při vzdálenosti 1300 světelných let je k Zemi nejbližší velkou hvězdnou porodnicí. Všudepřítomný prach v Orionu se dá prohlédnout infračervený světlem, což opět nedávno učinila důmyslná kamera HAWK-I, která byla připojena k Velmi velkým dalekohledům Evropské jižní observatoře ve vysokých chilských horách. Na hloubkovém infračerveném snímku s vysokým rozlišením je vidět mnoho světelných bodů, z nichž jsou mnohé jistě hnědí trpaslíci, ale některé z nich patří do nečekaně bohaté skupiny volně plujících planet. Pochopení toho, jak tyto objekty s nízkou hmotností vznikly, je důležité pro porozumění vzniku hvězd oběcně a může dokonce lidstvu pomoci k lepšímu pochopení raných let Sluneční soustavy.

Remastrovaná verze tohoto snímku: S novými barvami a většími podrobnostmi.

Štítky: M42, Mlhovina Orion, Infračervený


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězda Betelgeuse v souhvězdí Orionu

Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »