Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  13. srpen 2016

Astronomický snímek dne (APOD) - 13. srpen 2016

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Perseida z Torralba del Burgo

Uznání a copyright: Fernando Cabrerizo

Minulou noc na planetu Zemi pršely Perseidy. Proud prachových částic z komety Swift-Tuttle letos vytvořil úžasně aktivní roj jasných kosmických čar. Noční pozorovatelé v Torralba del Burgo, Soria ve Španělsku zažili průlet jasně zářící barevné perseidy s malým výbuchem na konci, která je také na této 25 sekund dlouhé expozici. O hodně níž je vidět druhý slabší meteor. Dráhy obou meteorů se protínají v radiantu meteorického roje nad jasnými hvězdami hrdinského souhvězdí Perseus. I když aktivita roje už klesá, tak i v nadcházejících nocích budou vidět záblesky perseid. Ovšem pokud nevyjdete ven a nepodíváte se nahoru, tak žádné neuvidíte.

Štítky: Meteor, Perseid, Radiant


18. vesmírný týden 2024

18. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 29. 4. do 5. 5. 2024. Měsíc bude v poslední čtvrti a je vidět hlavně ráno a dopoledne. Slunce je poměrně hodně aktivní. Večer je velmi nízko Jupiter a ráno extrémně nízko Saturn. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Český tým studentů uspěl se svým projektem v Houstonu. Čína chystá start rakety CZ-5 s návratovou misí Chang’e 6 pro vzorky z odvrácené strany Měsíce. Sonda Voyager 1 po pěti měsících opět komunikuje normálně a brzy by měla posílat i vědecká data. Před 70 lety objevil Kuiper měsíc Neptunu Nereida a před 30 lety se k Venuši vydala sonda Magellan.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Sluneční skvrny

Další informace »