Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  01. prosinec 2016

Astronomický snímek dne (APOD) - 01. prosinec 2016

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Mlhovina Planoucí hvězda

Uznání a copyright: Adam Block, Mt. Lemmon SkyCenter, Univ. Arizona

Mlhovinu Planoucí hvězda na této kosmické scéně rozsvěcuje prchající hvězda. Mračna plápolajícího mezihvězdného plynu a prachu kolem mlhoviny Planoucí hvězda, též známé jako IC 405, se nacházejí asi 1500 světelných let daleko v souhvězdí Vozky (Auriga). Jasná hvězda vlevo nahoře AE Aurigae je hmotná a velice žhavá hvězda typu O, která se rychle pohybuje prostorem, nejspíše ji vymrštila srážka v nějakém vícenásobném systému v okolí mlhoviny v Orionu před miliony let. Nyní se tato vysokorychlostní hvězda nachází blízko IC 405 a svým ionizujícím ultrafialovým zářením pohání viditelnou červenou záři atomů vodíku, ze kterých byly očesány elektrony a pak došlo k rekombinaci. Na prachových filamentech mlhoviny se odráží intenzivní modré hvězdné světlo. Stejně jako všechny ostatní hmotné hvězdy, i AE Aurigae bude žít jen krátce, bouřlivě spálí svoje zásoby paliva pro jaderné slučování a pak vybuchne jako supernova. Barevný teleskopický snímek zabírá v odhadované vzdálenosti k mlhovině Planoucí hvězda asi 5 světelných let.

Štítky: AE Aurigae, Ic405, Flaming Star Nebula, ???


12. vesmírný týden 2018

12. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 19. 3. do 25. 3. 2018. Měsíc dorůstá do první čtvrti. Po západu Slunce je nad západem jasná Venuše a Merkur. Uran už je večer také hodně nízko nad západem. V druhé polovině noci a nad ránem je vidět Jupiter, Mars a Saturn. Očekáváme několik zákrytů hvězd Měsícem a přechod dvou stínů měsíčků na Jupiteru. Na obloze připomeneme zvířetníkové světlo. Pokračují přelety družice Humanity Star. Příští neděli se mění čas na letní. To už nemusí řešit Stephen Hawking, který odešel v požehnaném věku 76 let.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Tesla mezi hvězdami

Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2018 obdržel snímek „Tesla mezi hvězdami“, jehož autorem je Martin Mašek   Je piatkový večer 6. februára 2018. Mnoho fanúšikov astronómie a kozmonautiky u nás však nie je pod hviezdnou oblohou, ale s napätím čaká pri

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Ranní planety

Jupiter,Mars a Saturn nad jižním obzorem

Další informace »