Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  01. prosinec 2016

Astronomický snímek dne (APOD) - 01. prosinec 2016

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Mlhovina Planoucí hvězda

Uznání a copyright: Adam Block, Mt. Lemmon SkyCenter, Univ. Arizona

Mlhovinu Planoucí hvězda na této kosmické scéně rozsvěcuje prchající hvězda. Mračna plápolajícího mezihvězdného plynu a prachu kolem mlhoviny Planoucí hvězda, též známé jako IC 405, se nacházejí asi 1500 světelných let daleko v souhvězdí Vozky (Auriga). Jasná hvězda vlevo nahoře AE Aurigae je hmotná a velice žhavá hvězda typu O, která se rychle pohybuje prostorem, nejspíše ji vymrštila srážka v nějakém vícenásobném systému v okolí mlhoviny v Orionu před miliony let. Nyní se tato vysokorychlostní hvězda nachází blízko IC 405 a svým ionizujícím ultrafialovým zářením pohání viditelnou červenou záři atomů vodíku, ze kterých byly očesány elektrony a pak došlo k rekombinaci. Na prachových filamentech mlhoviny se odráží intenzivní modré hvězdné světlo. Stejně jako všechny ostatní hmotné hvězdy, i AE Aurigae bude žít jen krátce, bouřlivě spálí svoje zásoby paliva pro jaderné slučování a pak vybuchne jako supernova. Barevný teleskopický snímek zabírá v odhadované vzdálenosti k mlhovině Planoucí hvězda asi 5 světelných let.

Štítky: AE Aurigae, Ic405, Flaming Star Nebula, ???


43. vesmírný týden 2017

43. vesmírný týden 2017

Přehled událostí na obloze od 23. 10. do 29. 10. 2017. Měsíc bude v první čtvrti. Saturn je večer nízko nad jihozápadem. Téměř celou noc jsou vidět planety Neptun a Uran, ráno navíc jasná Venuše a slabší Mars. Jupiter je za Sluncem. Aktivita Slunce je nízká. Dozvěděli jsme se, že poslední zdroj gravitačních vln, zachycený společně s Virgo, byl splynutím dvou neutronových hvězd. Rampa SLC-40 na Floridě, kde došlo loni k explozi rakety Falcon 9, už brzy bude hostit další starty. Na ISS skončila série tří údržbářských výstupů do volného prostoru.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Vteřiny před a po zatmění

Velké americké zatmění. Tak jej, pro nás přeci jen trochu velikášsky, nazvali sami Američané. Na druhou stranu se jim není co divit. Pás totality, tedy oblast viditelnosti úplného zatmění, se táhla skrze celou Ameriku. Prakticky od pustého severozápadu až po zalidněný jihovýchod. Zejména

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Startrails a lietadlo

20.10.2017; 21:35 LSEČ; Canon 350D+Samyang 8/3.5; 15x27s v 3s intervaloch. 1600ISO; Tesárske Mlyňany.

Další informace »