Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  01. prosinec 2016

Astronomický snímek dne (APOD) - 01. prosinec 2016

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Mlhovina Planoucí hvězda

Uznání a copyright: Adam Block, Mt. Lemmon SkyCenter, Univ. Arizona

Mlhovinu Planoucí hvězda na této kosmické scéně rozsvěcuje prchající hvězda. Mračna plápolajícího mezihvězdného plynu a prachu kolem mlhoviny Planoucí hvězda, též známé jako IC 405, se nacházejí asi 1500 světelných let daleko v souhvězdí Vozky (Auriga). Jasná hvězda vlevo nahoře AE Aurigae je hmotná a velice žhavá hvězda typu O, která se rychle pohybuje prostorem, nejspíše ji vymrštila srážka v nějakém vícenásobném systému v okolí mlhoviny v Orionu před miliony let. Nyní se tato vysokorychlostní hvězda nachází blízko IC 405 a svým ionizujícím ultrafialovým zářením pohání viditelnou červenou záři atomů vodíku, ze kterých byly očesány elektrony a pak došlo k rekombinaci. Na prachových filamentech mlhoviny se odráží intenzivní modré hvězdné světlo. Stejně jako všechny ostatní hmotné hvězdy, i AE Aurigae bude žít jen krátce, bouřlivě spálí svoje zásoby paliva pro jaderné slučování a pak vybuchne jako supernova. Barevný teleskopický snímek zabírá v odhadované vzdálenosti k mlhovině Planoucí hvězda asi 5 světelných let.

Štítky: AE Aurigae, Ic405, Flaming Star Nebula, ???


3. vesmírný týden 2018

3. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 15. 1. do 21. 1. 2018. Měsíc bude v novu. Večer je vidět Neptun a Uran. Nad ránem je vidět Jupiter a Mars. Z objektů noční oblohy doporučíme dvě mlhoviny ze souhvězdí Býka. Start tajné mise Zuma zůstává opředen nejasnostmi. SpaceX provedla první tankování rakety Falcon Heavy. Se statickým zážehem nespěchá. Všechny starty raket v minulém týdnu byly úspěšné. Nákladní loď Dragon se oddělila od ISS a přistála v Tichém oceánu. Už čtyřicet roků obsluhují nákladní lodě Progress různé vesmírné stanice.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Měsíčná Vršatec

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2017 obdržel snímek „Měsíční Vršatec“, jehož autorem je Václav Hýža Oblast Bílých Karpat, nalézající se nad obcí Vršatské Podhradie nedaleko Ilavy, byla osídlena již v pravěku lidmi lužické a púchovské kultury, tedy docela jistě nejméně 500 let

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

C/2016 R2 (Panstarrs) v súhvezdí Býk

Animácia pohybu kométy C/2016 R2 (Panstarrs) v súhvezdí Býk zo 14. 1. 2018 v čase od 18:17 do 19:55 CET. Pripojené foto bolo pointované na kométu, je v ňom zložených 12 x 480 sec, použitý bin 2x2. S je hore.

Další informace »