Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  03. červen 2017

Astronomický snímek dne (APOD) - 03. červen 2017

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Průchod perijovem

Uznání: NASA, Juno, SwRI, MSSS, Gerald Eichstadt, Sean Doran

Kosmická sonda Juno na své 53 denní oběžné dráze kolem Jupiteru 19. května zase prosvištěla kolem tohoto plynného obra, největší planety Sluneční soustavy. Nahoře začíná vertikální sekvence 14 snímků z kamery JunoCam, které sledují rychle se měnící perspektivu během dvou hodin průletu. Snímky míří dolů na severní polární oblasti, na rovníkové oblasti a na jižní polární oblasti Jupiteru (spodní snímky). Jak se zmenšuje zorné pole, tak sedmý a osmý snímek jsou opravdu podrobné. Snímky nad rovníkem byly pořízeny s odstupem 4 minut těsně před tím, než kosmická sonda dosáhla svého šestého perijova, nejtěsnějšího přiblížení k Jupiteru na své dráze. Závěrečné snímky na odletové dráze v sekvenci zachytily bílé ovály bouřkových systémů, Jupiterův "řetěz perel" a jižní polární oblasti.

Štítky: Jupiter, Juno, Perijovum


17. vesmírný týden 2018

17. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 23. 4. do 29. 4. 2018. Měsíc je mezi první čtvrtí a úplňkem. Večer je nad západem jasná Venuše. Jupiter je vidět už kolem půlnoci a ráno uvidíme nejlépe Mars a Saturn. Na obloze se podíváme na asterismus, který připomíná číslici tři. Hledač exoplanet TESS s pomocí Falconu 9 úspěšně odstartoval. Devadesátky by se dožil Gene Shoemaker.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC2264 HaLRGB

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2018 obdržel snímek „NGC 2264“, jehož autorem je Pavol Kollarik   Za devatero horami a devatero řekami, ještě dál než běhá po obloze Měsíc a ještě dál než leží Slunce, ve vzdálenosti 2180 světelných let, nalezneme „Vánoční stromeček“. Nu

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Venuše u Plejád

Další informace »