Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  23. prosinec 2017

Astronomický snímek dne (APOD) - 23. prosinec 2017

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Potomstvo Phaethonu

Uznání a copyright: Mikiya Sato (Nippon Meteor Society)

Na základě dobře proměřené dráhy je planetka 3200 Phaethon uznávána jako zdroj meteoroidů, které způsobují každoroční meteorický roj Geminid. Přestože většina rodičovských těles meteorických rojů jsou komety, tak 3200 Phaethon je blízkozemní sledovaná planetka s oběžnou dobou 1,4 roku. Je to skalnaté a Sluncem vyprahlé těleso a jeho perihelium, neboli nejbližší bod ke Slunci, je dobře uvnitř dráhy nejvnitřnější planety Merkur. Rychlý pohyb planetky zanechal na tomto teleskopickém pohledu proti hvězdám pozadí v hrdinském souhvězdí Persea během dvouminutové expozice krátkou stopu. Rovnoběžné stopy jejích meteorických dětí se scénou mihly mnohem rychleji. Tento rodinný portrét byl pořízen poblíž velice aktivního maxima meteorického roje Geminid 13. prosince. To bylo jen něco málo před historickým přiblížení planetky 3200 Phaethon k planetě Zemi 16. prosince.

Štítky: 3200 phaethon, Asteriod, Geminid meteor shower


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězda Betelgeuse v souhvězdí Orionu

Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »