Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  28. únor 2018

Astronomický snímek dne (APOD) - 28. únor 2018

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

NGC 613 v prachu, hvězdy a supernova

Uznání: NASA, ESA, Hubble, S. Smartt (QUB); Acknowledgement: Robert Gendler; Insets: Victor Buso

Odkud pochází tato skvrna? Amatérský astronom Victor Buso zkoušel v roce 2016 na svém dalekohledu novou kameru, když si povšiml, že se objevila zajímavá skvrna světla, která zůstala. Poté, co toto neobvyklé pozorování oznámil, se zjistilo, že to světlo pochází ze supernovy, která se právě stala viditelnou, a tedy z dřívějšího stadia, než kdy bylo doposud opticky vyfotografováno. Objevové snímky před a po mají rozestup jedné hodiny a jsou vidět na vloženém podrobnějším snímku stejné spirální galaxie NGC 613 z Hubblova kosmického dalekohledu. Následná pozorování ukázala, že SN 2016gkg byla nejspíš explozí nadobra a Buso nejspíš zachytil stadium, kdy vzestupná detonační vlna z hvězdného jádra právě prorazila povrch hvězdy. Jelikož astronomové strávili léta monitorováním galaxií po supernovách bez toho, aby takovou událost "proražení" zpozorovali, tak pravděpodobnost, že ji Buso zachytil byla přirovnána k výhře v loterii.

Štítky: NGC 613, Spirální galaxie, Supernova


25. vesmírný týden 2018

25. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 18. 6. do 24. 6. 2018. Měsíc bude v první čtvrti. Venuše prochází těsně kolem Jesliček a je večer nad severozápadem. Jupiter je večer nad jihem, Saturn se objevuje před půlnocí a Mars v druhé polovině noci. K asteroidu Ryugu přilétá sonda Hayabusa 2. Opportunity má problém s prachovou bouří. Před 40 lety objevil Jim Christy měsíc Pluta, později nazvaný Charon.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Jupiter

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2018 obdržel snímek „Jupiter“, jehož autorem je Pavel Prokop Na jedné astronomické pozorovací meteorářské expedici, v roce 1957, vznikla na nápěv tehdy ještě populární písničky „Cestářská“ písnička úplně nová, astronomická - Vývoj vesmíru, Země

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Ranní NLC nad Pardubicemi

Širokoúhlý záběr z 2:59 SELČ. NLC jsou pěkně vidět v mezeře mezi vrstvami nižší běžné oblačnosti. Na severovýchodním obzoru pod nimi jasně září světla Pardubic.

Další informace »