Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  28. únor 2018

Astronomický snímek dne (APOD) - 28. únor 2018

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

NGC 613 v prachu, hvězdy a supernova

Uznání: NASA, ESA, Hubble, S. Smartt (QUB); Acknowledgement: Robert Gendler; Insets: Victor Buso

Odkud pochází tato skvrna? Amatérský astronom Victor Buso zkoušel v roce 2016 na svém dalekohledu novou kameru, když si povšiml, že se objevila zajímavá skvrna světla, která zůstala. Poté, co toto neobvyklé pozorování oznámil, se zjistilo, že to světlo pochází ze supernovy, která se právě stala viditelnou, a tedy z dřívějšího stadia, než kdy bylo doposud opticky vyfotografováno. Objevové snímky před a po mají rozestup jedné hodiny a jsou vidět na vloženém podrobnějším snímku stejné spirální galaxie NGC 613 z Hubblova kosmického dalekohledu. Následná pozorování ukázala, že SN 2016gkg byla nejspíš explozí nadobra a Buso nejspíš zachytil stadium, kdy vzestupná detonační vlna z hvězdného jádra právě prorazila povrch hvězdy. Jelikož astronomové strávili léta monitorováním galaxií po supernovách bez toho, aby takovou událost "proražení" zpozorovali, tak pravděpodobnost, že ji Buso zachytil byla přirovnána k výhře v loterii.

Štítky: NGC 613, Spirální galaxie, Supernova


12. vesmírný týden 2018

12. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 19. 3. do 25. 3. 2018. Měsíc dorůstá do první čtvrti. Po západu Slunce je nad západem jasná Venuše a Merkur. Uran už je večer také hodně nízko nad západem. V druhé polovině noci a nad ránem je vidět Jupiter, Mars a Saturn. Očekáváme několik zákrytů hvězd Měsícem a přechod dvou stínů měsíčků na Jupiteru. Na obloze připomeneme zvířetníkové světlo. Pokračují přelety družice Humanity Star. Příští neděli se mění čas na letní. To už nemusí řešit Stephen Hawking, který odešel v požehnaném věku 76 let.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Tesla mezi hvězdami

Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2018 obdržel snímek „Tesla mezi hvězdami“, jehož autorem je Martin Mašek   Je piatkový večer 6. februára 2018. Mnoho fanúšikov astronómie a kozmonautiky u nás však nie je pod hviezdnou oblohou, ale s napätím čaká pri

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Ranní planety

Jupiter,Mars a Saturn nad jižním obzorem

Další informace »