Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  06. březen 2018

Astronomický snímek dne (APOD) - 06. březen 2018

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Barevné pásy světélnování vzduchu kolem Mléčné dráhy

Uznání a copyright: Xiaohan Wang

Proč obloha září jako obří opakující se duha? Protože vzduch světélkuje. Vzduch světélkuje vždycky, ale obvykle je těžké to uvidět. Změna počasí, jako například blížící se bouře, může způsobit rozvlnění pozemské atmosféry, kterého si už povšimneme. Tyto hustotní gravitační vlny jsou oscilacemi vzduchu analogicky k vlnám, které vzniknou poté, co do klidné vody vhodíte kámen. Červené světélkování vzduchu nejspíše pochází od molekul OH ve výši asi 87 kilometrů, které jsou excitovány ultrafialovým světlem ze Slunce, zatímco oranžové a zelené světélkování vzduchu nejspíš pochází od atomů sodíku a kyslíku ještě o trochu výše. Fotograf si při projížďce kolem jezera Keluke v provincii Qinghai v Číně nejprve všímal působivého centrálního pásu Galaxie Mléčné dráhy. Zastavil, aby ho vyfotografoval a snímek citlivou kamerou k překvapení ukázal velice výrazné pásy světélkování vzduchu přes celou oblohu. Na snímku, na který se díváte, byly barvy digitálně zvýrazněny.

Sledujte APOD na: Facebooku, Google Plus, Instagramu, nebo na Twitteru.

Štítky: Světélkování vzduchu, Mléčná dráha, China


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězda Betelgeuse v souhvězdí Orionu

Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »