Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  26. duben 2018

Astronomický snímek dne (APOD) - 26. duben 2018

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Sněhy Čurjumov Gerasimenkové

Uznání: ESA, Rosetta, MPS, OSIRIS; UPD/LAM/IAA/SSO/INTA/UPM/DASP/IDA -
GIF Animation: Jacint Roger Perez

Pokud byste stáli na útesu komety 67P neboli Čurjumov Gerasimenko(vá), tak by vás taková vánice nemohla zastihnout. Kosmická sonda Rosetta v červnu 2016 svojí úzkoúhlou kamerou zachytila dráhy prachových a ledových částic, které se pohybovaly zorným polem kamery a nad povrchem komety. Některé jasné tečky ještě navíc nejspíš pochází z deště energetických nabitých částic, neboli kosmických paprsků, které zasáhly kameru a husté pozadí hvězd je ze souhvězdí Velkého psa (Canis Major). Když kliknete na snímek a přehrajete si animovaný gif (7,7MB) tak můžete snadno vidět, jak shora dolů putují hvězdy pozadí. Celkem 33 snímků zrychlené animace pokrývá asi 25 minut reálného času. Gif byl zkonstruován z postupných snímků, které byly pořízeny, když Rosetta letěla asi 13 kilometrů od jádra komety.

Štítky: Kometa, C67P, Čurjumov Gerasimenko(vá), Gif


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězda Betelgeuse v souhvězdí Orionu

Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »