Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  05. květen 2018

Astronomický snímek dne (APOD) - 05. květen 2018

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Kráter Stickney

Uznání: HiRISE, MRO, LPL (U. Arizona), NASA

Kráter Stickney, největší kráter na marťanském měsíci Fobos, je pojmenován po Chloe Angeline Stickney Hall, matematičce a manželce astronoma Asapha Halla. Asaph Hall objevil v roce 1877 oba měsíce rudé planety. Kráter Stickney měří přes 9 km, což je téměř polovina průměru samotného Fobosu, takže impakt, který tento kráter vytvořil, téměř maličký měsíc rozbil. Skvělý snímek kráteru Stickney a okolí ve zvýrazněných barvách pořídila kamera HiRISE na palubě družice MRO (Mars Reconnaissance Orbiter), když v březnu 2008 prolétala ve vzdálenosti 6000 kilometrů od Fobosu. I když je povrchová gravitace Fobosu o velikosti planetky méně než 1/1000 pozemské gravitace, tak podélné pruhy naznačují, že se v průběhu času po stěnách sesunul materiál. Světle modré oblasti u okraje kráteru by mohly naznačovat poměrně čerstvě exponovaný povrch. Původ zvláštních rýh podél povrchu je záhadou, ale může souviset s impaktem, který kráter vytvořil.

Sledujte: Start sondy Mars InSight.

Štítky: Phobos, Stickney crater, Mars, Asaph hall, Chloe angeline stickney


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězda Betelgeuse v souhvězdí Orionu

Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »