Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  01. červen 2018

Astronomický snímek dne (APOD) - 01. červen 2018

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Mars se blíží

Uznání a copyright: Damian Peach

Jelikož se vzdálenost Země a Marsu při oběhu obou planet kolem Slunce drasticky mění, tak se drasticky mění i vzhled Marsu. Mars je nyní jasný, přibližuje se a zjasňuje se, jelikož se blíží do své letošní opozice a největšímu přiblížení k Zemi koncem července. Tato sekvence ostrých teleskopických snímků zachycuje postupné zvětšování úhlové velikosti rudé planety od ledna (vlevo nahoře) do dubna. Během této doby se vzdálenost od Země zmenšila z 284 miliónů kilometrů v lednu na 129 miliónů kilometrů v dubnu, takže se zdánlivá velikost více než zdvojnásobila. Při největším přiblížení bude Mars asi 58 miliónů kilometrů daleko a jeho zdánlivá velikost ve srovnání s kotoučkem vpravo dole bude ještě více než dvakrát větší. Tehdy bude na pozemské noční obloze jasností soutěžit i s Jupiterem, ale nevěřte žádným podvodným tvrzením na internetu.

Štítky: Mars, Opposition


25. vesmírný týden 2018

25. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 18. 6. do 24. 6. 2018. Měsíc bude v první čtvrti. Venuše prochází těsně kolem Jesliček a je večer nad severozápadem. Jupiter je večer nad jihem, Saturn se objevuje před půlnocí a Mars v druhé polovině noci. K asteroidu Ryugu přilétá sonda Hayabusa 2. Opportunity má problém s prachovou bouří. Před 40 lety objevil Jim Christy měsíc Pluta, později nazvaný Charon.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Jupiter

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2018 obdržel snímek „Jupiter“, jehož autorem je Pavel Prokop Na jedné astronomické pozorovací meteorářské expedici, v roce 1957, vznikla na nápěv tehdy ještě populární písničky „Cestářská“ písnička úplně nová, astronomická - Vývoj vesmíru, Země

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc, Jupiter a souhvězdí Štíra na Krétě

Maruška pozoruje setkání Měsíce a Jupitera. Za sebou má planetu Saturn, před sebou souhvězdí Štíra s hlavní hvězdou Antares.

Další informace »