Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  02. červen 2018

Astronomický snímek dne (APOD) - 02. červen 2018

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Sezóna Jupiteru a havajská obloha

Uznání a copyright: Tunç Tezel (TWAN)

Od té doby, co byl pořízen na Havaji tento noční snímek oblohy, vulkanická aktivita na velkém havajském ostrově ještě vzrostla. Na snímku pořízeném z Vulkanického národního parku jsou asi 30 kilometrů na východ ve směru panoramatického pohledu na kalderu Kilauea s kráterem Halemaumau vidět nedávné otvory a toky lávy. Letos je koncem jara a začátkem léta Jupiter stále jasný. Toto nejjasnější světlo na nebi je snadno vidět na jihu na scéně, kde nad parami a mračny vychází centrální výduť Mléčné dráhy. Na konci tmavých řek prachu je směrem k centru naší Galaxie je vidět jasná hvězda Antares. U obzoru přes až příliš jasný vulkanický kouř prosvítají hvězdy alfa a beta Centauri a kompaktní Jižní kříž.

Štítky: Jupiter, Sopka


19. vesmírný týden 2024

19. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 6. 5. do 12. 5. 2024. Měsíc bude v novu a čeká nás extrémně mladý srpek na večerní obloze. Slunce je hodně aktivní, nastaly silné erupce. Oblohu ozdobila slabá polární záře a nečekaně s ní se objevil i deorbitující horní stupeň Falconu 9. Planety jsou v tomto týdnu velmi obtížně viditelné. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Na ranní obloze létají éta Aquaridy. K odvrácené straně Měsíce se vydala čínská sonda Chang’e 6 a na čínské orbitální stanici Tiangong se vyměnily tříčlenné posádky. Před 60 lety se narodil český astronom a popularizátor Václav Knoll. Před 15 lety proběhla poslední oprava vesmírného dalekohledu HST.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polárna žiara 5.-6.5.2024

Polárna žiara 5.-6.5.2024

Další informace »