Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  02. červen 2018

Astronomický snímek dne (APOD) - 02. červen 2018

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Sezóna Jupiteru a havajská obloha

Uznání a copyright: Tunç Tezel (TWAN)

Od té doby, co byl pořízen na Havaji tento noční snímek oblohy, vulkanická aktivita na velkém havajském ostrově ještě vzrostla. Na snímku pořízeném z Vulkanického národního parku jsou asi 30 kilometrů na východ ve směru panoramatického pohledu na kalderu Kilauea s kráterem Halemaumau vidět nedávné otvory a toky lávy. Letos je koncem jara a začátkem léta Jupiter stále jasný. Toto nejjasnější světlo na nebi je snadno vidět na jihu na scéně, kde nad parami a mračny vychází centrální výduť Mléčné dráhy. Na konci tmavých řek prachu je směrem k centru naší Galaxie je vidět jasná hvězda Antares. U obzoru přes až příliš jasný vulkanický kouř prosvítají hvězdy alfa a beta Centauri a kompaktní Jižní kříž.

Štítky: Jupiter, Sopka


25. vesmírný týden 2018

25. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 18. 6. do 24. 6. 2018. Měsíc bude v první čtvrti. Venuše prochází těsně kolem Jesliček a je večer nad severozápadem. Jupiter je večer nad jihem, Saturn se objevuje před půlnocí a Mars v druhé polovině noci. K asteroidu Ryugu přilétá sonda Hayabusa 2. Opportunity má problém s prachovou bouří. Před 40 lety objevil Jim Christy měsíc Pluta, později nazvaný Charon.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Jupiter

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2018 obdržel snímek „Jupiter“, jehož autorem je Pavel Prokop Na jedné astronomické pozorovací meteorářské expedici, v roce 1957, vznikla na nápěv tehdy ještě populární písničky „Cestářská“ písnička úplně nová, astronomická - Vývoj vesmíru, Země

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc, Jupiter a souhvězdí Štíra na Krétě

Maruška pozoruje setkání Měsíce a Jupitera. Za sebou má planetu Saturn, před sebou souhvězdí Štíra s hlavní hvězdou Antares.

Další informace »