Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  23. červenec 2018

Astronomický snímek dne (APOD) - 23. červenec 2018

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Finalisté o nejlepší vědu z Fermiho

Uznání ilustrace: NASA, DOE, International Fermi LAT Collaboration, Jay Friedlander (Goddard Spaceflight Center)

Soutěž o nejlepší vědu z Fermiho pomáhá slavit 10 let zkoumání vesmínu na vysokých energiích pomocí kosmického gama dalekohledu Fermi. Tito dva finalisté přečkali všechna předešlá soutěžní kola až do toho posledního. Představují dvě závěrečné soutěžní pozice z původního seznamu celkem 16 špičkových Fermiho objevů a v semifinále porazily 12. pozici nové náznaky temné hmoty a 14. pozici hvězdotřesení za bouře magnetarů. Vlevo jsou vidět bezprecedentní a nepředpovězené 25 000 světelných let vysoké bubliny gama záření nad a pod rovinou naší Galaxie Mléčné dráhy. Vpravo se bouřlivě slučují (dvě) neutronové hvězdy a tato událost byla poprvé detekována na gravitačních vlnách i v gama záření. Vyberte si jednu z možností a dejte jí zde svůj hlas, abychom se nakonec dověděli nejpopulárnější vědecký výsledek z observatoře Fermi za poslední dekádu.

Štítky: Fermi, GLAST


18. vesmírný týden 2024

18. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 29. 4. do 5. 5. 2024. Měsíc bude v poslední čtvrti a je vidět hlavně ráno a dopoledne. Slunce je poměrně hodně aktivní. Večer je velmi nízko Jupiter a ráno extrémně nízko Saturn. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Český tým studentů uspěl se svým projektem v Houstonu. Čína chystá start rakety CZ-5 s návratovou misí Chang’e 6 pro vzorky z odvrácené strany Měsíce. Sonda Voyager 1 po pěti měsících opět komunikuje normálně a brzy by měla posílat i vědecká data. Před 70 lety objevil Kuiper měsíc Neptunu Nereida a před 30 lety se k Venuši vydala sonda Magellan.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Sluneční skvrny

Další informace »