Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  24. srpen 2018

Astronomický snímek dne (APOD) - 24. srpen 2018

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Messier 20 a 21

Uznání a copyright: Ignacio Diaz Bobillo

Krásná mlhovina Trifid, která je též známá jako Messier 20, se dá snadno najít i malým dalekohledem v na mlhoviny bohatém souhvězdí Střelce (Sagittarius). Tato barvitá studie kosmických kontrastů vzdálená asi 5000 světelných let se na tomto dobře komponovaném, téměř 1 stupeň širokém zorném poli dělí o místo s otevřenou hvězdokupou Messier 21 (vpravo dole). Prachovými pásy na tři díly rozdělený Trifid měří asi 40 světelných let a má věk zhruba 300 000 let. To z něj činí jednu z nejmladších hvězdotvorných oblastí na naší obloze s nově vzniklými a emryonickými hvězdami zanořenými do svých zárodečných mračen prachu a plynu. Odhady vzdálenosti k otevřené hvězdokupě M21 jsou podobné vzdálenostem k M20, ale i když sdílí toto krásné teleskopické zorné pole, tak mezi nimi není žádné zřejmé spojení. Hvězdy v M21 jsou s věkem asi 8 miliónů let mnohem starší.

Štítky: M21, M20, Mlhovina, Otevřená hvězdokupa


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Slunce

Slunce v H-alfa Jindřichův .Hradec

Další informace »