Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  02. září 2018

Astronomický snímek dne (APOD) - 02. září 2018

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Silné sluneční vzplanutí

Uznání: SOHO Consortium, LASCO, ESA, NASA

Bylo to jedno z nejsilnějších slunečních vzplanutí v zaznamenané historii. Nastalo v roce 2003, bylo vidět přes celé elektromagnetické spektrum a Slunce se krátce stalo v rentgenovém záření 100 krát jasnější, než normálně. Den po tomto ohromném vzplanutí X 17 a následném výronu koronální hmoty CME (Coronal Mass Ejection) energetické částice z této exploze zasáhly Zemi, vytvořily polární záře a ovlivnily družice. Kosmická observatoř SOHO, která pořídila tyto záběry, byla nastavena do bezpečného želvího režimu, aby se vyhnula dalšímu poškození z této a dalších bouří slunečních částic. Zrychlené video kondenzuje do 10 sekund události během 4 hodin. Výron CME je vidět kolem centrálního slunečního stínítka ve třetí čtvrtině videa a políčka ke konci jsou stále více zašumělá protony z exploze, které zasahují detektor LASCO observatoře SOHO. Sluneční bouře tento den v roce 1859 byla ještě silnější, způsobila jiskření telegrafů na Zemi a je známá jako Carringtonova událost. Tak silné sluneční bouře mohou vytvářet krásné polární záře na obloze, ale představují skutečné nebezpečí, jelikož mohou poškodit družice a dokonce i elektrické soustavy na Zemi.

Štítky: Carringtonova událost, Slunce, Sluneční vzplanutí


18. vesmírný týden 2024

18. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 29. 4. do 5. 5. 2024. Měsíc bude v poslední čtvrti a je vidět hlavně ráno a dopoledne. Slunce je poměrně hodně aktivní. Večer je velmi nízko Jupiter a ráno extrémně nízko Saturn. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Český tým studentů uspěl se svým projektem v Houstonu. Čína chystá start rakety CZ-5 s návratovou misí Chang’e 6 pro vzorky z odvrácené strany Měsíce. Sonda Voyager 1 po pěti měsících opět komunikuje normálně a brzy by měla posílat i vědecká data. Před 70 lety objevil Kuiper měsíc Neptunu Nereida a před 30 lety se k Venuši vydala sonda Magellan.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Sluneční skvrny

Další informace »