Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  07. říjen 2018

Astronomický snímek dne (APOD) - 07. říjen 2018

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Interaktivní měřítka vesmíru

You need a more recent version of Adobe Flash Player.

Uznání a copyright: Cary & Michael Huang

Jak vypadá vesmír v malých měřítcích? A ve velkých? Lidstvo objevuje, že vesmír je v každé zkoumané proporci vždycky velice odlišný. Například, jak doposud víme, každý maličký proton je úplně stejný, ale každá velká galaxie je jiná. V nám bližších měřítcích, pro člověka malá skleněná deska stolu se živočichu velikosti zrnka prachu jeví jako ohromná planina, možná posetá balvany buněk. Ne všechna měřítka jsou dobře prozkoumána, například, co se stane s malou kapičkou, když kýchnete, je předmětem aktivního výzkumu a je možná užitečné vědět, aby se mohlo zabránit šíření nemocí. Interaktivní flashová animace nahoře je moderní verzí klasického videa Mocniny deseti, je svým způsobem novým oknem mnoha známých měřítek našeho vesmíru. Posuvem jezdce dole můžete zkoumat různorodost velikostí, a při kliknutí na různé objekty získáte jejich stručný popis.

Štítky: Vesmír, Zoom, Interactive


18. vesmírný týden 2024

18. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 29. 4. do 5. 5. 2024. Měsíc bude v poslední čtvrti a je vidět hlavně ráno a dopoledne. Slunce je poměrně hodně aktivní. Večer je velmi nízko Jupiter a ráno extrémně nízko Saturn. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Český tým studentů uspěl se svým projektem v Houstonu. Čína chystá start rakety CZ-5 s návratovou misí Chang’e 6 pro vzorky z odvrácené strany Měsíce. Sonda Voyager 1 po pěti měsících opět komunikuje normálně a brzy by měla posílat i vědecká data. Před 70 lety objevil Kuiper měsíc Neptunu Nereida a před 30 lety se k Venuši vydala sonda Magellan.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Sluneční skvrny

Další informace »