Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  12. říjen 2018

Astronomický snímek dne (APOD) - 12. říjen 2018

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Mlhovina Falcon 9

Uznání a copyright: Brian Haidet

Ne, to není nejnovější pohled na vzdálenou planetární mlhovinu z Hubblova kosmického dalekohledu, ale je to ozářený mrak plynu a prachu, který 7. října okouzlil dokonce i příležitostné pozorovatele oblohy na západním pobřeží Spojených Států. Snímek byl pořízen asi 3 míle na sever od Vandenbergovy základny amerického letectva a sleduje stopy spalin z prvního a druhého stupně rakety Falcon 9 společnosti SpaceX, která stoupá časně večerní oblohou jižní Kalifornie. V popředí vpravo je ve slábnoucím soumraku vidět vánkem unášený načervenalý kouř ze vzletu rakety. Rozpínající se modré a oranžové vláknité stopy jsou v extrémních výškách stále ještě ve slunečním světle a pocházejí z oddělení prvního a druhého stupně a z návratového zážehu. Jasná skvrna pod středem je samotný druhý stupeň, který míří pryč od kamery, urychluje na orbitální rychlost a vzdaluje se. Krátké pulzy z (plynových) trysek navádí znovupoužitelný první stupeň Falconu 9 zpátky k místu přistání a nahoře vytváří tvar obráceného písměne V.

Štítky: Falcon 9, Raketa, Vandenberg


18. vesmírný týden 2024

18. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 29. 4. do 5. 5. 2024. Měsíc bude v poslední čtvrti a je vidět hlavně ráno a dopoledne. Slunce je poměrně hodně aktivní. Večer je velmi nízko Jupiter a ráno extrémně nízko Saturn. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Český tým studentů uspěl se svým projektem v Houstonu. Čína chystá start rakety CZ-5 s návratovou misí Chang’e 6 pro vzorky z odvrácené strany Měsíce. Sonda Voyager 1 po pěti měsících opět komunikuje normálně a brzy by měla posílat i vědecká data. Před 70 lety objevil Kuiper měsíc Neptunu Nereida a před 30 lety se k Venuši vydala sonda Magellan.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Sluneční skvrny

Další informace »