Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  01. listopad 2018

Astronomický snímek dne (APOD) - 01. listopad 2018

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Vzlet sondy Hayabusa2 od planetky Ryugu

Uznání: JAXA, U. Tokyo, Kochi U., Rikkyo U., Nagoya U., Chiba Tech., Meiji U., U. Aizu, AIST

Dokáže kosmická sonda Hayabusa2 bezpečně přistát na planetce Ryugu? Snímky už od příletu v červnu ukazují, že povrch asi kilometr velké planetky Ryugu pokrývají balvany, takže najít dostatečně ploché místo pro dosednutí kosmické sondy o velikosti 1 x 1,6 x 1,25 m (sluneční panely 6 x 4,23 m) se ukazuje být výzvou. Na videu je vidět stín japonské sondy Hayabusa2 na členitém povrchu Ryugu při jejím vzestupu při nácviku dosednutí jenom 20 metrů nad povrchem. Předtím se už od Hayabusy oddělily malé přistávací moduly velikosti létajících talířů a dosáhly kontakt s povrchem planetky tvaru diamantu a začaly poskakovat kolem. Studium Ryugu by mohlo lidstvu povědět nejenom o povrchu a vnitřku této planetky, ale také jaké materiály byly k dispozici v rané Sluneční soustavě pro vývoj života. Dosednutí mateřské sondy Hayabusa2 se plánuje na počátek příštího roku a po něm by měl následovat odběr souboru vzorků půdy pro návrat na Zemi.

Štítky: Kosmická sonda Hayabusa2, Planetka Ryugu, Descent


18. vesmírný týden 2024

18. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 29. 4. do 5. 5. 2024. Měsíc bude v poslední čtvrti a je vidět hlavně ráno a dopoledne. Slunce je poměrně hodně aktivní. Večer je velmi nízko Jupiter a ráno extrémně nízko Saturn. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Český tým studentů uspěl se svým projektem v Houstonu. Čína chystá start rakety CZ-5 s návratovou misí Chang’e 6 pro vzorky z odvrácené strany Měsíce. Sonda Voyager 1 po pěti měsících opět komunikuje normálně a brzy by měla posílat i vědecká data. Před 70 lety objevil Kuiper měsíc Neptunu Nereida a před 30 lety se k Venuši vydala sonda Magellan.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Sluneční skvrny

Další informace »