Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  15. listopad 2018

Astronomický snímek dne (APOD) - 15. listopad 2018

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Kometa 46P Wirtanen

Uznání a copyright: Alex Cherney (Terrastro, TWAN)

Periodická kometa 46P/Wirtanen je nyní nejjasnější kometou na noční obloze, ale je příliš slabá, než aby se dala vidět očima. Z tmavých míst by se ale mohla stát viditelnou i pouhým okem, když se na své 5,4 roků trvající protáhlé dráze v polovině prosince přiblíží k Zemi a ke Slunci. Její sférická koma ve slunečním světle fluoreskuje a na tomto pohledu ze 7. listopadu z jižní oblohy má přibližně úhlovou velikost úplňku. Tu dobu byla kometa od Země vzdálená asi dvě světelné minuty, nebo 35 miliónů kilometrů, takže její pěkně zelená koma napříč měří kolem 150 000 kilometrů. To je zhruba velikost Jupiteru. Navrstvené digitální snímky také ukázaly velice slabý ohon, který míří ven asi na 4 hodinách s pozoruhodnou vzdálenou galaxií v pozadí naproti vlevo nahoře. Kometa 46P/Wirtanen je pravidleným návštěvníkem vnitřní Sluneční soustavy a ESA ji dříve zvažovala jako cíl pro sondu Rosetta.

Štítky: Wirtanen, 46p, Kometa


18. vesmírný týden 2024

18. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 29. 4. do 5. 5. 2024. Měsíc bude v poslední čtvrti a je vidět hlavně ráno a dopoledne. Slunce je poměrně hodně aktivní. Večer je velmi nízko Jupiter a ráno extrémně nízko Saturn. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Český tým studentů uspěl se svým projektem v Houstonu. Čína chystá start rakety CZ-5 s návratovou misí Chang’e 6 pro vzorky z odvrácené strany Měsíce. Sonda Voyager 1 po pěti měsících opět komunikuje normálně a brzy by měla posílat i vědecká data. Před 70 lety objevil Kuiper měsíc Neptunu Nereida a před 30 lety se k Venuši vydala sonda Magellan.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Sluneční skvrny

Další informace »