Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  08. prosinec 2018

Astronomický snímek dne (APOD) - 08. prosinec 2018

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Časosběr maličké planety

Uznání a copyright videa: Brian Haidet - Music Credit: Space Walk - Silent Partner

V 30 sekundách na této maličké planetě zažijete hodně (pozorování) oblohy. Samozřejmě, že toto sférické časosběrné video bylo pořízeno na planetě Zemi z observatoře Grande Pines kousek od Pinehurstu v Severní Karolíně. Pořídila ho jediná kamera s rybím okem počátkem září a digitálně kombinuje období 24 hodin s kamerou a rybím okem mířícím nahoru a pak zase dolů. Výsledný záznam byl zpracován a promítnut do plochého obrazu se středem v nadiru, v bodě přímo pod kamerou. Sledujte, jak procházejí mraky, protahují se stíny a obloha se mění z denní na noční, kdy hvězdy víří u obzoru. Vydržte se dívat dál. V druhé sekvenci je projekčním středem jižní nebeský pól, osa rotace Země pod obzorem maličké planety. Hvězdy jsou zde pevné, tak potom rotuje obzor sám, jak maličká planeta sviští kolem dokola a během dne a noci polovinu oblohy skrývá.

Seznam odkazů

  1. Video: Nahoře, 4K
  2. NASA: O planetě Zemi
  3. Video: O domácí observatoři Grande Pines, včetně zaostřování Bahtinovovou maskou
  4. Wikipedia: Nadir + česky
  5. APOD: 2012-08-02 Stopy hvězd z jižního pólu
  6. APOD: 2015-10-16 Noc ukrývá svět

Štítky: Little planet, Projection, Timelapse


18. vesmírný týden 2024

18. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 29. 4. do 5. 5. 2024. Měsíc bude v poslední čtvrti a je vidět hlavně ráno a dopoledne. Slunce je poměrně hodně aktivní. Večer je velmi nízko Jupiter a ráno extrémně nízko Saturn. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Český tým studentů uspěl se svým projektem v Houstonu. Čína chystá start rakety CZ-5 s návratovou misí Chang’e 6 pro vzorky z odvrácené strany Měsíce. Sonda Voyager 1 po pěti měsících opět komunikuje normálně a brzy by měla posílat i vědecká data. Před 70 lety objevil Kuiper měsíc Neptunu Nereida a před 30 lety se k Venuši vydala sonda Magellan.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Sluneční skvrny

Další informace »