Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  22. prosinec 2018

Astronomický snímek dne (APOD) - 22. prosinec 2018

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Mrazivá prosincová noc

Uznání a copyright: Petr Horálek

Říká se, že Orion vždycky vychází bokem a tak je to vidět i tuto mrazivou prosincovou noc. Nad zasněženými vrcholky stromů kolem útulné chaty u vesnice Ústupky v České republice jsou jasné hvězdy tohoto dobře známého zimního severního souhvězdí. Zdá se, že na zimní krajinu také prší meteory ze souhvězdí Blíženců. Na expozicích z minulého pátku jsou stopy meteorů z každoročního meteorického roje Geminid. Vylétají z radiantu nad stromy nedaleko dvou jasných hvězd ze zvířetníkového souhvězdí Blíženců (Gemini). Je vidět také návštěvník pozemské oblohy, kometa Wirtanen. Její zřetelně zelenou komu najdete vedle hvězd Kuřátek.

Seznam odkazů v popisu

  1. PoetryFoundation.org: The Star-splitter by Robert Frost
  2. APOD: 2018-12-15 Geminidy a přátelé
  3. APOD: 2018-12-20 Červená mlhovina, zelená kometa a modré hvězdy
  4. APOD: 2003-12-27 Hvězdokupa Plejády

Štítky: Kometa Wirtanen, Geminid, Meteorický roj, 46p, Orion


18. vesmírný týden 2024

18. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 29. 4. do 5. 5. 2024. Měsíc bude v poslední čtvrti a je vidět hlavně ráno a dopoledne. Slunce je poměrně hodně aktivní. Večer je velmi nízko Jupiter a ráno extrémně nízko Saturn. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Český tým studentů uspěl se svým projektem v Houstonu. Čína chystá start rakety CZ-5 s návratovou misí Chang’e 6 pro vzorky z odvrácené strany Měsíce. Sonda Voyager 1 po pěti měsících opět komunikuje normálně a brzy by měla posílat i vědecká data. Před 70 lety objevil Kuiper měsíc Neptunu Nereida a před 30 lety se k Venuši vydala sonda Magellan.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Sluneční skvrny

Další informace »