Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  14. únor 2019

Astronomický snímek dne (APOD) - 14. únor 2019

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Rodinný portrét Sluneční soustavy

Uznání: Voyager Project, NASA

Na den sv. Valentýna roku 1990 se kosmická sonda Voyager 1 ze vzdálenosti 6,4 miliard km naposledy ohlédla zpátky ke Slunci, aby pořídila vůbec první rodinný portrét Sluneční soustavy. Celý portrét tvoří mozaika 60 snímků pořízených z polohy 32 stupňů nad rovinou ekliptiky. Širokoúhlá kamera Voyageru zachytila vlevo celou vnitřní Sluneční soustavu a svými snímky se přemostila až k plynovému obru Neptunu, nejvzdálenější planetě Sluneční soustavy zcela vpravo. Polohy Venuše, Země, Jupiteru, Saturnu, Uranu a Neptunu označují písmena a Slunce je ten jasný bod ve středu dvou snímků. Vložené snímky každé planety pocházejí z úzkoúhlé kamery Voyageru. Na portrétu není vidět Merkur, který je příliš blízko Slunci, než aby se dal zaznamenat, a Mars, který se naneštěstí skrývá ve slunečním světle rozptylovaném optickým systémem kamery. V tu dobu bylo malé a slabé Pluto blíže ke Slunci, než Neptun, ale jeho poloha zde není.

Seznam odkazů v popisu

  1. NASA: mars-is-red-poem-nasa-mars-card.jpg
  2. NASA: PIA00451: Solar System Portrait - 60 Frame Mosaic
  3. NASA: Solar System Family
  4. Wikipedia: Ecliptic
  5. NASA: Solar System Exploration
  6. NASA: Voyager Celebrates 20-Year-Old Valentine to Solar System
  7. JHUapl.edu: The View from New Horizons: A Full Day on Pluto-Charon

Štítky: Sluneční soustava, Voyager, Den sv. valentýna


19. vesmírný týden 2024

19. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 6. 5. do 12. 5. 2024. Měsíc bude v novu a čeká nás extrémně mladý srpek na večerní obloze. Slunce je hodně aktivní, nastaly silné erupce. Oblohu ozdobila slabá polární záře a nečekaně s ní se objevil i deorbitující horní stupeň Falconu 9. Planety jsou v tomto týdnu velmi obtížně viditelné. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Na ranní obloze létají éta Aquaridy. K odvrácené straně Měsíce se vydala čínská sonda Chang’e 6 a na čínské orbitální stanici Tiangong se vyměnily tříčlenné posádky. Před 60 lety se narodil český astronom a popularizátor Václav Knoll. Před 15 lety proběhla poslední oprava vesmírného dalekohledu HST.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Slunce

Slunce přes sluneční filtr bez úprav

Další informace »