Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  23. únor 2019

Astronomický snímek dne (APOD) - 23. únor 2019

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Hvězdy z Galaxie v Trojúhelníku

Uznání: NASA, ESA, M. Durbin, J. Dalcanton, and B. F. Williams (University of Washington)

Hvězdy z Galaxie v Trojúhelníku se na této ostré mozaice snímků z kamery ACS (Advanced Camera for Surveys) Hubblova kosmického dalekohledu dají rozlišit jako zrnka písku na kosmické pláži. Vnitřní oblast této galaxie měří přes 17 000 světelných let a v takovém extrémním rozlišení je to druhý největší snímek kdy zveřejněný Hubblem. V jeho středu je jasné, husté galaktické jádro obklopené volnou směsí tmavých prachových pásů spolu s hvězdami v galaktické rovině. Tato zepředu viděná spirální galaxie, též známá jako M33, se nachází 3 milióny světelných let daleko v malém severním souhvězdí Trojúhelníku (Triangulum). Galaxie v Trojúhelníku má průměr přes 50 000 světelných let a je třetí největší galaxií v Místní skupině po Galaxii v Andromedě (M31) a naší vlastní Mléčné dráze. Pokud si chcete opravdu vychutnat hvězdy, hvězdokupy a jasné mlhoviny zachycené na této Hubblově mozaice, tak musíte použít zvětšovací nástroj.

Seznam odkazů v popisu

  1. HubbleSite.org: Advanced Camera for Surveys
  2. Swin.edu.au: To see the Universe in a Grain of Taranaki Sand
  3. SpaceTelescope.org: Hubble takes gigantic image of the Triangulum Galaxy
  4. APOD: 2018-09-27 M33: Galaxie v Trojúhelníku
  5. AtlasOfTheUniverse.com: The Local Group of Galaxies
  6. SpaceTelescope.org: zoomable

Štítky: M33, Spirální galaxie, Místní skupina


18. vesmírný týden 2024

18. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 29. 4. do 5. 5. 2024. Měsíc bude v poslední čtvrti a je vidět hlavně ráno a dopoledne. Slunce je poměrně hodně aktivní. Večer je velmi nízko Jupiter a ráno extrémně nízko Saturn. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Český tým studentů uspěl se svým projektem v Houstonu. Čína chystá start rakety CZ-5 s návratovou misí Chang’e 6 pro vzorky z odvrácené strany Měsíce. Sonda Voyager 1 po pěti měsících opět komunikuje normálně a brzy by měla posílat i vědecká data. Před 70 lety objevil Kuiper měsíc Neptunu Nereida a před 30 lety se k Venuši vydala sonda Magellan.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Sluneční skvrny

Další informace »