Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  28. březen 2019

Astronomický snímek dne (APOD) - 28. březen 2019

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Hvězdy v M15 z observatoře Gaia

Uznání: Robert Vanderbei (Princeton University), ESA, Gaia, DPAC

Hvězdokupa Messier 15 je 13 miliard let starým pozůstatkem z raného formativního období naší Galaxie a je jednou z asi 170 kulových hvězdokup, které stále ještě sídlí v halu naší Mléčné dráhy. Má průměr asi 200 světelných let a nachází se asi 35 000 světelných let daleko v souhvězdí Pegasa. Ovšem tento realisticky vyhlížející pohled na starou kulovou hvězdokupu není fotografie. Jedná se o animovaný gif zkonstruovaný z pozoruhodně přesných jednotlivých měření poloh hvězd, jejich jasnosti a barvy. Tento astronomicky bohatý soubor dat vznikl skanováním oblohy družicí Gaia, která už také určila paralaktické vzdálenosti pro 1,3 miliardy hvězd Mléčné dráhy. Blikající hvězdy na animovaném gifu jsou hvězdy typu RR Lyrae. Hvězdy typu RR Lyrae jsou vyvinuté pulzující proměnné hvězdy, jejichž jasnost a perioda pulzací, typicky méně než den, spolu souvisí a v M15 jsou jich spousty.

Seznam odkazů v popisu

  1. APOD: 2018-10-17 M15: Hustá kulová hvězdokupa
  2. HubbleSite.org: Hubble Discovers Black Holes in Unexpected Places
  3. Harvard.edu: Chandra: Note on Cosmic Distances
  4. Youtube.com: Gaia scanning the sky
  5. ESA.int: Gaia Data Release 2: Released on 25 April 2018 at 12:00 CEST
  6. ESA.int: Parallax
  7. Wikipedia: RR_Lyrae_variable

Štítky: Katalog gaia, M15, Kulová hvězdokupa, Rr lyrae, Proměnné hvězdy


18. vesmírný týden 2024

18. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 29. 4. do 5. 5. 2024. Měsíc bude v poslední čtvrti a je vidět hlavně ráno a dopoledne. Slunce je poměrně hodně aktivní. Večer je velmi nízko Jupiter a ráno extrémně nízko Saturn. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Český tým studentů uspěl se svým projektem v Houstonu. Čína chystá start rakety CZ-5 s návratovou misí Chang’e 6 pro vzorky z odvrácené strany Měsíce. Sonda Voyager 1 po pěti měsících opět komunikuje normálně a brzy by měla posílat i vědecká data. Před 70 lety objevil Kuiper měsíc Neptunu Nereida a před 30 lety se k Venuši vydala sonda Magellan.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Sluneční skvrny

Další informace »