Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  06. duben 2019

Astronomický snímek dne (APOD) - 06. duben 2019

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

ISS z Wallasey

Uznání a copyright: Richard Addis

Po západu Slunce 28. března v anglickém Wallasey u ústí řeky Mersey vystoupala nad západním obzorem Mezinárodní kosmická stanice. Stanice se ve výšce asi 400 kilometrů nad planetou Zemí rychle pohybovala, stále se třpytila ve slunečním světle a její pohyb ručně sledoval malý dalekohled na zahrádce s rychlou digitální kamerou. Během 7 minut dlouhého průletu ISS bylo pořízeno celkem 2500 snímků a 100 z nich zachytilo samotnou stanici. Tyto čtyři nejlepší snímky ukazují pozoruhodné podrobnosti ISS na nízké oběžné dráze Země. ISS byla blízko vrcholu své dráhy asi 60 stupňů nad obzorem jasnější, než nejjasnější hvězdy na obloze a přitom byla od zahrádky ve Wallasey pouze 468 kilometrů daleko.

Seznam odkazů v popisu

  1. NASA: Spot The Station
  2. NASA: International Space Station
  3. Heavens-above.com: ISS - Pass Details

Štítky: ISS, Dalekohled


18. vesmírný týden 2024

18. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 29. 4. do 5. 5. 2024. Měsíc bude v poslední čtvrti a je vidět hlavně ráno a dopoledne. Slunce je poměrně hodně aktivní. Večer je velmi nízko Jupiter a ráno extrémně nízko Saturn. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Český tým studentů uspěl se svým projektem v Houstonu. Čína chystá start rakety CZ-5 s návratovou misí Chang’e 6 pro vzorky z odvrácené strany Měsíce. Sonda Voyager 1 po pěti měsících opět komunikuje normálně a brzy by měla posílat i vědecká data. Před 70 lety objevil Kuiper měsíc Neptunu Nereida a před 30 lety se k Venuši vydala sonda Magellan.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Sluneční skvrny

Další informace »