Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  25. duben 2019

Astronomický snímek dne (APOD) - 25. duben 2019

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Přehlídkou Pan STARRS přes Lagunu

Uznání obrazových dat: Pan-STARRS, Eric Coles, Martin Pugh - Processing: Eric Coles

Turbulentní a kosmické hlubiny mlhoviny Laguna obývají hřebeny zářícího plynu a tmavá mračna prachu. Tato mlhovina, též známá jako M8, je jasnou hvězdotvornou oblastí vzdálenou asi 5000 světelných let. Přesto je populární zastávkou na teleskopických toulkách souhvězdím Střelce (Sagittarius) ve středu naší Galaxie Mléčné dráhy. Krásný pohled zabírá něco přes 100 světelných let a Laguně samotné dominuje červená emise atomů ionizovaného vodíku, které se rekombinují s odtrženými elektrony. Jasný kompaktní útvar ve tvaru přesýpacích hodin v jejím středu je plyn ionizovaný a opracovaný energetickou radiací a extrémními slunečními větry z hmotných mladých hvězd. Uvnitř mlhoviny se pohybuje mnoho jasných hvězd z otevřené hvězdokupy NGC 6530, která právě v Laguně před několika milióny let vznikla. Širokopásmová obrazová data z celooblohové přehlídky Pan-STARRS (Panoramic Survey Telescope & Rapid Response System) byla zkombinována s úzkopásmovými daty z amatérských dalekohledů a tak vznikl tento široký a hloubkový portrét mlhoviny Laguna.

Seznam odkazů v popisu

  1. HubbleSite.org: Giant "Twisters" in the Lagoon Nebula
  2. APOD: 2014-11-25 Stvoření z červené Laguny
  3. APOD: 2014-08-20 V centru mlhoviny Laguna
  4. arXiv.org: Spectral classification and HR diagram of pre-main sequence stars in NGC6530
  5. APOD: 2019-04-05 Pan-STARRS

Štítky: M8, Lagoon Nebula, Ngc6530


18. vesmírný týden 2024

18. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 29. 4. do 5. 5. 2024. Měsíc bude v poslední čtvrti a je vidět hlavně ráno a dopoledne. Slunce je poměrně hodně aktivní. Večer je velmi nízko Jupiter a ráno extrémně nízko Saturn. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Český tým studentů uspěl se svým projektem v Houstonu. Čína chystá start rakety CZ-5 s návratovou misí Chang’e 6 pro vzorky z odvrácené strany Měsíce. Sonda Voyager 1 po pěti měsících opět komunikuje normálně a brzy by měla posílat i vědecká data. Před 70 lety objevil Kuiper měsíc Neptunu Nereida a před 30 lety se k Venuši vydala sonda Magellan.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Sluneční skvrny

Další informace »