Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  02. květen 2019

Astronomický snímek dne (APOD) - 02. květen 2019

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Impaktní kráter Manicouagan z vesmíru

Uznání: NASA, International Space Station Expedition 59

Tento snímek širokého ústí řeky svatého Vavřince a podivuhodně kruhového jezera Manicouagan pořídila 11. dubna posádka Expedice 59 z Mezinárodní kosmické stanice kroužící kolem planety Země ve výšce 400 kilometrů nad kanadským Quebecem. Prstencové jezero vpravo od středu je moderní vodní nádrž uvnitř zerodovaných zbytků starého impaktního kráteru o průměru 100 kilometrů. Tento starý kráter je z oběžné dráhy velice nápadný a je viditelnou připomínkou, že Země je vůči kamenům z vesmíru zranitelná. Kráter Manicouagan je starý přes 200 miliónů let a nejspíše vznikl dopadem kamenitého tělesa o průměru asi 5 kilometrů. V současnosti není známá žádná planetka s významnou pravděpodobností dopadu na Zemi během příštího století. Na Konferenci planetární obrany 2019 IAA (International Academy of Astronautics) probíhá fiktivní scénář, který má napomoci v přípravách na dopad planetky.

Seznam odkazů v popisu

  1. NASA: Astronauts Relax Today Before Robotics Work and Dragon Cargo Mission
  2. Wikipedia: Manicouagan_Reservoir
  3. APOD: 2018-05-29 Polární záře nad kráterem Manicouagan z kosmické stanice
  4. APOD: 2013-08-12 Orbity potenciálně nebezpečných asteroidů
  5. NASA: NASA, FEMA, International Partners Plan Asteroid Impact Exercise
  6. NASA: 2019 IAA Planetary Defense Conference live stream
  7. NASA: Planetary Defense Conference Exercise - 2019

Štítky: Kráter, Impakt, Neo, Planetární obrana


18. vesmírný týden 2024

18. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 29. 4. do 5. 5. 2024. Měsíc bude v poslední čtvrti a je vidět hlavně ráno a dopoledne. Slunce je poměrně hodně aktivní. Večer je velmi nízko Jupiter a ráno extrémně nízko Saturn. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Český tým studentů uspěl se svým projektem v Houstonu. Čína chystá start rakety CZ-5 s návratovou misí Chang’e 6 pro vzorky z odvrácené strany Měsíce. Sonda Voyager 1 po pěti měsících opět komunikuje normálně a brzy by měla posílat i vědecká data. Před 70 lety objevil Kuiper měsíc Neptunu Nereida a před 30 lety se k Venuši vydala sonda Magellan.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Sluneční skvrny

Další informace »