Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  05. květen 2019

Astronomický snímek dne (APOD) - 05. květen 2019

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Saturn, Titan, prstence a závoj

Uznání: NASA, ESA, JPL, SSI, Cassini Imaging Team

Toto není sluneční zatmění. Na snímku je pohled na měsíce a prstence u Saturnu. Velký kulatý objekt uprostřed ve středu snímku je Titan, největší měsíc Saturnu a jeden z nejzáhadnějších objektů celé Sluneční soustavy. Tmavá skvrna uprostřed je hlavní pevná část měsíce. Jasný prstenec okolo je atmosférický závoj nad Titanem, plyn, který rozptyluje sluneční světlo ke kameře na palubě kosmické sondy Cassini. Snímek vodorovně protínají prstence Saturnu, které jsou vidět téměř z boku. Vpravo dole od Titanu je malý Saturnův měsíc Enceladus. Jelikož byl tento snímek pořízen téměř proti Slunci, tak se povrch Titanu a Enceladu jeví v siluetě a prstence Saturnu se podobají fotografickému negativu. Když se podíváte opravdu, ale opravdu podrobně na Enceladus, tak můžete uvidět náznak ledových výtrysků, které vyvěrají ze spodu. Jsou to přesně ty výtrysky, které inspirovaly návrhy k budoucímu přistání na Enceladu, provrtání ledu a hledání známek mimozemského života.

Seznam odkazů v popisu

  1. APOD: 2013-05-11 Prstencové zatmění nad mysem York
  2. APOD: 2004-08-10 Dvojitý zákal nad Titanem
  3. NASA: Cassini Orbiter - spacecraft
  4. Wikipedia: Enceladus_(moon)
  5. Youtube.com: Saturn's Largest Moon Titan: A World Much Like Earth
  6. APOD: 2012-05-28 Rozjímání o Slunci
  7. APOD: 2012-12-31 Saturnovy prstence z tmavé strany
  8. Favim.com: Foto: černá a bílá kočička :-)
  9. APOD: 2009-11-24 Cassini průlet ukázal průduch na Enceladu

Štítky: Saturn, Prstence, Titan


18. vesmírný týden 2024

18. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 29. 4. do 5. 5. 2024. Měsíc bude v poslední čtvrti a je vidět hlavně ráno a dopoledne. Slunce je poměrně hodně aktivní. Večer je velmi nízko Jupiter a ráno extrémně nízko Saturn. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Český tým studentů uspěl se svým projektem v Houstonu. Čína chystá start rakety CZ-5 s návratovou misí Chang’e 6 pro vzorky z odvrácené strany Měsíce. Sonda Voyager 1 po pěti měsících opět komunikuje normálně a brzy by měla posílat i vědecká data. Před 70 lety objevil Kuiper měsíc Neptunu Nereida a před 30 lety se k Venuši vydala sonda Magellan.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Sluneční skvrny

Další informace »