Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  07. květen 2019

Astronomický snímek dne (APOD) - 07. květen 2019

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Velká mlhovina v Lodním kýlu

Uznání a copyright: Dieter Willasch (Astro-Cabinet)

Co se to děje ve středu mlhoviny v Lodním kýlu? V působivé změti tmavých prachových filamentů vznikají, umírají a unikají pryč hvězdy. Celá mlhovina v Lodním kýlu katalogizovaná jako NGC 3372, měří přes 300 světelných let a nachází se asi 8500 světelných let daleko v souhvězdí Lodního kýlu (Carina). Mlhovina je tvořena především vodíkem, který emituje všudepřítomnou červenou záři, která je vidět na tomto velice podrobném snímku. Modrá záře ve středu vzniká ze stopového množství zářícího kyslíku. Mladé hmotné hvězdy, které se nacházejí ve středu mlhoviny, poté co vybuchnou jako supernovy, vyvrhují prach. Jedna z nejenergetičtějších hvězd ve středu mlhoviny, Eta Carinae, byla v letech 1830-tých jednou z nejjasnějších hvězd na obloze, ale dramaticky zeslábla.

Seznam odkazů v popisu

  1. APOD: 2010-03-22 Okolí Mléčné dráhy v chladném prachu
  2. Wikipedia: Carina_Nebula
  3. Harvard.edu: Chandra: Note on Cosmic Distances
  4. IanRidpath.com: Star tales
  5. Wikipedia: Hydrogen
  6. Wikipedia: H-alpha
  7. Astro-Cabinet.com: Der Grosse Carina Nebel
  8. LANL.gov: Oxygen
  9. CF.ac.uk: Cosmic dust
  10. Wikipedia: Eta_Carinae
  11. AAVSO.org: Eta Carinae

Štítky: Mlhovina Lodní záď, NGC 3372, Star-formation


18. vesmírný týden 2024

18. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 29. 4. do 5. 5. 2024. Měsíc bude v poslední čtvrti a je vidět hlavně ráno a dopoledne. Slunce je poměrně hodně aktivní. Večer je velmi nízko Jupiter a ráno extrémně nízko Saturn. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Český tým studentů uspěl se svým projektem v Houstonu. Čína chystá start rakety CZ-5 s návratovou misí Chang’e 6 pro vzorky z odvrácené strany Měsíce. Sonda Voyager 1 po pěti měsících opět komunikuje normálně a brzy by měla posílat i vědecká data. Před 70 lety objevil Kuiper měsíc Neptunu Nereida a před 30 lety se k Venuši vydala sonda Magellan.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Sluneční skvrny

Další informace »