Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  25. květen 2019

Astronomický snímek dne (APOD) - 25. květen 2019

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Planeta tajinastes

Uznání a copyright: Daniel Lopez (El Cielo de Canarias)

Co je to za bizarní planetu s tak cizokrajnými stvořeními? Je to pochopitelně pouze planeta Země. Temnou oblohou se táhne domovská galaxie planety Mléčná dráha a to v panoramatické, celooblohové projekci rybím okem složená z širokoúhlých záběrů. Ovšem ty působivé tvary mířící k nebesům se spoustě pozemšťanům mohou zdát divné. Jsou na Kanárských ostrovech, na Tenerife, v národním parku Teide a jedná se o červené tajinastes, kvetoucí rostliny, které rostou do výšky až 3 metry. Tajinastes kvetou na jaře a začátkem léta mezi kamením ve vulkanickém terénu a asi týden po dozrání semen vadnou. Na širokoúhlých expozicích byly baterkou jednotlivě nasvíceny odrůdy Echium wildpretii.

Seznam odkazů v popisu

  1. NASA: Earth observatory
  2. Grande-Jatte.jpg: Seurat: Nedělní odpoledne na ostrově Grande Jatte
  3. APOD: 2018-06-04 Západ Měsíce za vulkánem Teide
  4. Wikipedia: Echium_wildpretii

Štítky: Mléčná dráha, Tenerife, Echium wildpretii


18. vesmírný týden 2024

18. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 29. 4. do 5. 5. 2024. Měsíc bude v poslední čtvrti a je vidět hlavně ráno a dopoledne. Slunce je poměrně hodně aktivní. Večer je velmi nízko Jupiter a ráno extrémně nízko Saturn. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Český tým studentů uspěl se svým projektem v Houstonu. Čína chystá start rakety CZ-5 s návratovou misí Chang’e 6 pro vzorky z odvrácené strany Měsíce. Sonda Voyager 1 po pěti měsících opět komunikuje normálně a brzy by měla posílat i vědecká data. Před 70 lety objevil Kuiper měsíc Neptunu Nereida a před 30 lety se k Venuši vydala sonda Magellan.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Sluneční skvrny

Další informace »