Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  28. květen 2019

Astronomický snímek dne (APOD) - 28. květen 2019

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Hvězdy, prach a plyn u NGC 3572

Uznání a copyright: Andrew Campbell

Vznik hvězd může být barevný. Na tomto chromatickém kosmickém portrétu je vidět zářící plyn a temný prach v blízkosti nedávno vzniklých hvězd v NGC 3572, v málo studované hvězdokupě u Mlhoviny v Lodním kýlu (Carina). Hvězdy v NGC 3572 jsou vidět dole, zatímco rozsáhlé mračno plynu je nejspíš pozůstatek zárodečné mlhoviny. Výrazné barvy snímku vznikly ze specifických barev vodíku, kyslíku a síry a smícháním se snímky pořízenými přes širokopásmové filtry v červené, zelené a modré barvě. Mlhovina u NGC 3572 měří asi 100 světelných let a nachází se asi 9000 světelných let daleko v jižním souhvězdí Lodního kýlu (Carina). Zobrazený plyn se nejspíš za pár miliónů let rozplyne, zatímco hvězdy v kupě se gravitačním přiblížením rozplynou asi až za miliardu let.

Astrofyzici: Prohlédněte si 1900+ souborů Astrofyzikální knihovny zdrojových kódů.

Seznam odkazů v popisu

  1. ESO.org: Young Stars Paint Spectacular Stellar Landscape
  2. APOD: 2010-02-26 Pronásledovaná Carina
  3. Facebook: Andy's Astropix
  4. BoredPanda.com: Foto: černé a bílé koťátka se žlutým kachňátkem :-)
  5. NASA: What Is a Light-Year?
  6. ESO.org: Zooming in on the star cluster NGC 3572
  7. Wikipedia: Carina_(constellation)
  8. Youtube.com: Star Clusters in Collision

Štítky: NGC 3572, Otevřená hvězdokupa, Star-formation


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Slunce

Slunce v H-alfa Jindřichův .Hradec

Další informace »