Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  01. červen 2019

Astronomický snímek dne (APOD) - 01. červen 2019

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

NICER v noci

Uznání: NASA, NICER

Přístroj NICER (Neutron star Interior Composition Explorer) na palubě Mezinárodní kosmické stanice se při jejím obíhání kolem Země jednou za 93 minut se při sledování rentgenových kosmických zdrojů otáčí a obrací. Rentgenové detektory jsou zapnuté na noční části oběhu. Jak NICER přeskakuje od jednoho cíle k druhému, tak jsou na celooblohové mapě pořízené během 22 měsíců vidět oblouky a smyčky. Oblouky se zpravidla sbíhají ve výrazných jasných skvrnách, pulzarech na rentgenové obloze, které NICER pravidelně sleduje. Pulzary jsou rotující neutronové hvězdy, které emitují rentgenové pulsy jak hodiny. Pulsy jsou tak přesné, že se dají využít pro navigaci při určování polohy a rychlosti kosmických lodí. Celooblohová mapa rentgenových pozorování přístrojem NICER je vytvořena v rovníkových souřadnicích s nebeským rovníkem přes střed.

Seznam odkazů v popisu

  1. NASA: NASA'S NICER Does the Space Station Twist
  2. NASA: NICER’s Night Moves Trace the X-ray Sky
  3. APOD: NICER night moves labels
  4. NASA: NASA Team First to Demonstrate X-ray Navigation in Space
  5. APOD: 2019-03-21 Stopy hvězd a východ Slunce při rovnodenosti

Štítky: Nicer, Rentgenový, Pulsar


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc  moře nepokoje

Foceno afokalne sw 150/750 mm okular 6,5 mm iPhone 13

Další informace »