Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  09. srpen 2019

Astronomický snímek dne (APOD) - 09. srpen 2019

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Atlas za svítání

Uznání a copyright: Michael Seeley

Tato jediná 251 sekundová expozice sleduje vzlet rakety Atlas V za svítání 8. srpna na východ z letecké základny na mysu Canaveral na planetě Zemi. Raketa společnosti ULA (United Launch Alliance) odstartovala v 6:13 ráno místního času. Slunce vycházelo až v 6:48, ale kouřové zplodiny jsou ve výšce jasně ozářeny Sluncem, které je těsně pod východním obzorem. Jemné barvy a teplou záři jinak klidné předúsvitové oblohy odrážejí vody laguny Indiánské řeky Palmového pobřeží (Palm Shores) na Floridě. Mohutná raketa Atlas vynesla na oběžnou dráhu Země vojenskou komunikační družici. Záblesky, které tento víkend možná na jasné obloze přes úsvitem uvidíte by mohly být možná Perseidy.

Podívejte se: Meteorický roj Perseid.

Seznam odkazů v popisu

  1. ULAlaunch.com: Atlas V
  2. Wikipedia: Atlas_(mythology)
  3. NASA: What's Up - August 2019
  4. EarthSky.org: Perseid meteors 2019: All you need to know

Štítky: Raketa, Launch, Atlas 5


18. vesmírný týden 2024

18. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 29. 4. do 5. 5. 2024. Měsíc bude v poslední čtvrti a je vidět hlavně ráno a dopoledne. Slunce je poměrně hodně aktivní. Večer je velmi nízko Jupiter a ráno extrémně nízko Saturn. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Český tým studentů uspěl se svým projektem v Houstonu. Čína chystá start rakety CZ-5 s návratovou misí Chang’e 6 pro vzorky z odvrácené strany Měsíce. Sonda Voyager 1 po pěti měsících opět komunikuje normálně a brzy by měla posílat i vědecká data. Před 70 lety objevil Kuiper měsíc Neptunu Nereida a před 30 lety se k Venuši vydala sonda Magellan.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Sluneční skvrny

Další informace »