Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  26. září 2019

Astronomický snímek dne (APOD) - 26. září 2019

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Da Vinciho východ

Uznání a copyright: Likai Lin

To ráno vyšel starý Měsíc a jeho ubývající slunečním světlem ozářený srpek svítil těsně nad východním obzorem před východem Slunce. Ovšem svit Země, světlo odrážené od jasné planety Země, ozařovalo zastíněnou část lunárního disku a lidem, kteří si přivstali, ukazovalo dobře známou přivrácenou stranu. Popis svitu Země jako slunečního světla odráženého od pozemských oceánů, které osvětluje tmavý povrch Měsíce popsal před více než 500 lety Leonardo da Vinci. Tento starý Měsíc vyšel nad východním obzorem před jednou lunací. Jeho slunečním světlem ozářený srpek a da Vinciho zář byly zachyceny 29. srpna 2019 na složených expozicích z Badain Jilin Desert ve Vnitřním Mongolsku v Číně. Letos uplynulo 500 let od úmrtí Leondardo da Vinci.

Seznam odkazů v popisu

  1. NASA: Earthshine
  2. Mos.org: DA VINCI — THE GENIUS
  3. APOD: 2018-09-12 Lunace
  4. NASA: The Da Vinci Glow
  5. NASA: Moon Phase and Libration, 2019

Štítky: Zemský svit, Crescent moon


18. vesmírný týden 2024

18. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 29. 4. do 5. 5. 2024. Měsíc bude v poslední čtvrti a je vidět hlavně ráno a dopoledne. Slunce je poměrně hodně aktivní. Večer je velmi nízko Jupiter a ráno extrémně nízko Saturn. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Český tým studentů uspěl se svým projektem v Houstonu. Čína chystá start rakety CZ-5 s návratovou misí Chang’e 6 pro vzorky z odvrácené strany Měsíce. Sonda Voyager 1 po pěti měsících opět komunikuje normálně a brzy by měla posílat i vědecká data. Před 70 lety objevil Kuiper měsíc Neptunu Nereida a před 30 lety se k Venuši vydala sonda Magellan.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polární záře

Polární záře z jihu Moravy

Další informace »