Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  03. říjen 2019

Astronomický snímek dne (APOD) - 03. říjen 2019

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Vodíková mračna v M33

Image Data: Subaru Telescope (NAOJ), Hubble Space Telescope - Image Processing: Robert Gendler
Additional Data: BYU, Robert Gendler, Johannes Schedler, Adam Block - Copyright: Robert Gendler, Subaru Telescope, NAOJ

Zdá se, že nádherná spirální galaxie M33 má více než dost zářícího vodíku. M33 je významným členem místní skupiny galaxií, leží asi 3 milióny světelných let daleko a je též známa jako Galaxie v Trojúhelníku. Na této teleskopické mozaice z 25 panelů je vidět vnitřních asi 30 000 světelných let. Portrét M33 na základě obrazových dat z kosmických a pozemských dalekohledů vyzdvihuje její červené HII oblasti. Obří HII oblasti v M33 se vinou podél volných spirálních ramen k jádru a některé z nich jsou známy jako porodnice hvězd, místa, kde vznikají velice hmotné hvězdy, ale s krátkým životem. Intenzivní ultrafialové záření ze svítivých, hmotných hvězd ionizuje okolní vodík a tak nakonec vzniká charakteristická červená záře. Obraz byl zpracován tak, že pro barevný pohled na galaxii byla použita širokopásmová data a ta byla zkombinována s daty pořízeným přes HII filtr. Tento filtr nejlépe propouští světlo v emisní čáře vodíku.

Seznam odkazů v popisu

  1. APOD: 2016-09-17 M33: Galaxie v Trojúhelníku
  2. RobGendlerAstropics.com: M33, The Triangulum Galaxy
  3. Wikipedia: H_II_region
  4. HubbleSite.org: FIRESTORM OF STAR BIRTH SEEN IN A LOCAL GALAXY

Štítky: H alpha, Ngc 598, M33, Vodík, Star-forming region, Oblast H-II


18. vesmírný týden 2024

18. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 29. 4. do 5. 5. 2024. Měsíc bude v poslední čtvrti a je vidět hlavně ráno a dopoledne. Slunce je poměrně hodně aktivní. Večer je velmi nízko Jupiter a ráno extrémně nízko Saturn. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Český tým studentů uspěl se svým projektem v Houstonu. Čína chystá start rakety CZ-5 s návratovou misí Chang’e 6 pro vzorky z odvrácené strany Měsíce. Sonda Voyager 1 po pěti měsících opět komunikuje normálně a brzy by měla posílat i vědecká data. Před 70 lety objevil Kuiper měsíc Neptunu Nereida a před 30 lety se k Venuši vydala sonda Magellan.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Slabšia polárna žiara

Canon 60D, Samyang 16/2.0 13sec. ISO800

Další informace »