Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  11. říjen 2019

Astronomický snímek dne (APOD) - 11. říjen 2019

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Planeta Země v modré hodince

Uznání a copyright: Matthias Ciprian

Fotografové přírody a jiní příznivci planety Země se vždycky těší na modrou hodinku. To je přechod ve svítání, těsně před východem nebo po západu, když je Slunce sice pod obzorem, ale země a obloha je osvětlena krásným modravým světlem. Toto On August 8 this rannímodravé panoráma 8. srpna skanované nad jasným západním obzorem, na opačné straně o vycházejícího Slunce. Tato scéna, která bere dech, směřuje dolů ze svahů Mt. Whitney, z pěšiny John Muir Trail směrem k rozeklaným vrcholům pohoří Sierra Nevada. Slabý růžový pás nad obzorem, který zpět rozptyluje sluneční světlo je protiúsvitový oblouk nebo venušin pás, hranice zapadajícího šedého stínu samotné Země. Ty jemné pásy světla přes jasnou oblohu jsou antikrepuskulární paprsky definované jako stíny mraků u obzoru ve směru slunce. Jejich rovnoběžné čáry se díky perspektivě zdají sbíhat u obzoru v opačném bodu od Slunce.

Seznam odkazů v popisu

  1. TWANight.org: The World At Night (TWAN)
  2. EarthSky.org: What is the blue hour?
  3. APOD: 2013-04-06 Země za soumraku
  4. Instagram.com: matthias.ciprian • Mt. Whitney
  5. Wikipedia: John_Muir_Trail
  6. APOD: 2006-06-15 Gordel van Venus
  7. NASA: NASA Photo ID ISS029-E-31270

Štítky: Belt of Venus, Modrá hodinka, Anti-krepuskulární paprsky


19. vesmírný týden 2024

19. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 6. 5. do 12. 5. 2024. Měsíc bude v novu a čeká nás extrémně mladý srpek na večerní obloze. Slunce je hodně aktivní, nastaly silné erupce. Oblohu ozdobila slabá polární záře a nečekaně s ní se objevil i deorbitující horní stupeň Falconu 9. Planety jsou v tomto týdnu velmi obtížně viditelné. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Na ranní obloze létají éta Aquaridy. K odvrácené straně Měsíce se vydala čínská sonda Chang’e 6 a na čínské orbitální stanici Tiangong se vyměnily tříčlenné posádky. Před 60 lety se narodil český astronom a popularizátor Václav Knoll. Před 15 lety proběhla poslední oprava vesmírného dalekohledu HST.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polárna žiara 5.-6.5.2024

Polárna žiara 5.-6.5.2024

Další informace »