Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  22. říjen 2019

Astronomický snímek dne (APOD) - 22. říjen 2019

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Odrazy noční oblohy od největšího zrcadla na světě

Uznání a copyright: Jheison Huerta

Co se odráží v největším zrcadle na světě? Hvězdy, galaxie a planeta. Mnohé z těchto hvězd patří do velkého oblouku, který probíhá snímkem, do oblouku, který je centrální rovinou naší domovské Galaxie Mléčné dráhy. Uvnitř tohoto oblouku je další galaxie, sousední Velký Magellanův mrak LMC (Large Magellanic Cloud). Mezi hvězdy, které jsou jednotlivě vidět, patří Antares zcela vlevo a Sirius daleko vpravo. Pod hvězdou Antares jasně září planeta Jupiter. Obraz se skládá z 15 vertikálních snímků, které byly postupně pořízeny během 10 minut ze solné pláně Uyuni Salt Flat v Bolívii. Uyuni Salt Flat (Salar de Uyuni) je největší solnou plání na Zemi a je tak velká a tak výjmečně plochá, že se po dešti stává největším zrcadlem na světě, které měří 130 kilometrů. Toto rozlehlé zrcadlo bylo zachyceno začátkem dubna, jak odráží výše zmíněné galaxie, hvězdy a planetu.

Seznam odkazů v popisu

  1. NASA: The Milky Way Galaxy
  2. APOD: 2015-08-27 Velké Magellanovo mračno
  3. Wikipedia: Antares
  4. Wikipedia: Sirius
  5. APOD: 2019-08-27 Temná prachová a barevná mračna u hvězdy Antares
  6. APOD: 2019-02-05 Perijovum 16: Průlet kolem Jupiteru
  7. PinImg.com: Foto: kočičky vertikálně :-)
  8. Youtube.com: Drone 4K : Salar de Uyuni, world biggest mirror
  9. Wikipedia: Bolivia
  10. Wikipedia: Salar_de_Uyuni
  11. Wikipedia: Salt_pan_(geology)
  12. NASA: Earth - Our home planet
  13. Youtube.com: The Bolivian salt flats will play tricks on your mind
  14. Youtu.be: WORLD'S BIGGEST MIRROR | Uyuni Salt Flats, Bolivia

Štítky: Mléčná dráha, Bolívie, Plochá sůl


19. vesmírný týden 2024

19. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 6. 5. do 12. 5. 2024. Měsíc bude v novu a čeká nás extrémně mladý srpek na večerní obloze. Slunce je hodně aktivní, nastaly silné erupce. Oblohu ozdobila slabá polární záře a nečekaně s ní se objevil i deorbitující horní stupeň Falconu 9. Planety jsou v tomto týdnu velmi obtížně viditelné. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Na ranní obloze létají éta Aquaridy. K odvrácené straně Měsíce se vydala čínská sonda Chang’e 6 a na čínské orbitální stanici Tiangong se vyměnily tříčlenné posádky. Před 60 lety se narodil český astronom a popularizátor Václav Knoll. Před 15 lety proběhla poslední oprava vesmírného dalekohledu HST.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polárna žiara 5.-6.5.2024

Polárna žiara 5.-6.5.2024

Další informace »