Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  26. říjen 2019

Astronomický snímek dne (APOD) - 26. říjen 2019

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Gravitační škleb

Uznání: X-ray - NASA / CXC / J. Irwin et al. ; Optical - NASA/STScI

Obecná teorie relativity, kterou před více než 100 lety publikoval Albert Einstein, předpovídala jev gravitačních čoček. A to je to, co dává těmto vzdáleným galaxiím takový rozpustilý výraz, když jsou vidět přes sklo rentgenových a optických obrazových dat kosmických dalekohledů Chandra a Hubble. Skupina galaxií se nazývá Cheshirská kočka a její dvě velké eliptické galaxie sugestivně rámují oblouky. Tyto oblouky jsou optické obrazy vzdálených galaxií v pozadí čočkované gravitační hmotou kupy v popředí. Gravitační hmotnosti samozřejmě dominuje temná hmota. Ty dvě velké "oči" galaxií představují nejjasnější členy vlastní kupy galaxií, kteří jsou ve srážce. Jejich poměrná kolizní rychlost je téměř 1350 km/s a zahřívá plyn na milióny stupňů, takže vytváří rentgenovou záři, která je vidět ve fialové barvě. Chcete o těch galaxiích ve srážce vědět ještě víc? Kupa galaxií Cheshirská kočka se šklebí v souhvězdí Velké medvědice (Ursa Major), asi 4,6 miliard světelných let daleko.

Seznam odkazů v popisu

  1. Wikipedia: List_of_scientific_publications_by_Albert_Einstein
  2. Harvard.edu: SDSS J103842.59+484917.7: Where Alice in Wonderland Meets Albert Einstein
  3. APOD: 2011-12-21 Podkova Einsteinova prstence z Hubbla
  4. Lsst.org: The Nature of Dark Matter
  5. arXiv.org: The Cheshire Cat Gravitational Lens: The Formation of a Massive Fossil Group
  6. Gutenberg.org: Project Gutenberg's Alice's Adventures in Wonderland, by Lewis Carroll

Štítky: Kupa galaxií, Obecná relativita, Obecná relativita, Gravitační čočky


19. vesmírný týden 2024

19. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 6. 5. do 12. 5. 2024. Měsíc bude v novu a čeká nás extrémně mladý srpek na večerní obloze. Slunce je hodně aktivní, nastaly silné erupce. Oblohu ozdobila slabá polární záře a nečekaně s ní se objevil i deorbitující horní stupeň Falconu 9. Planety jsou v tomto týdnu velmi obtížně viditelné. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Na ranní obloze létají éta Aquaridy. K odvrácené straně Měsíce se vydala čínská sonda Chang’e 6 a na čínské orbitální stanici Tiangong se vyměnily tříčlenné posádky. Před 60 lety se narodil český astronom a popularizátor Václav Knoll. Před 15 lety proběhla poslední oprava vesmírného dalekohledu HST.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Slunce

Slunce přes sluneční filtr bez úprav

Další informace »