Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  29. říjen 2019

Astronomický snímek dne (APOD) - 29. říjen 2019

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Vozítko Curiosity našlo zásoby jílu na Marsu

Uznání: NASA, JPL-Caltech, MSSS

Proč je na Marsu jíl? Na Zemi může jíl vznikat na dně klidných jezer, když specifické minerály obsahují vodu. V místě na obrázku na Marsu navrtalo vozítko Curiosity dva kameny a našlo dosud nejvyšší koncentraci jílu. Tato zásoba jílu se považuje za další důkaz, že kráter Gale kdysi ve vzdálené minulosti obsahoval vodu. Selfíčko je kombinací 57 snímků pořízených vozítkem Curiosity. Snímky pořídila kamera na konci jeho robotického ramene. Je na něm vidět mnoho podrobností tohoto vozítka o velikosti auta, včetně drsných kol, četných vědeckých přístrojů a vysokého stožáru, na kterém je kamera s "očima", z nichž jedno dokáže vysílat infračervený laserový paprsek. Curiosity pokračuje v jízdě kolem a nahoru na Mount Sharp ve středu kráteru Gale při hledání nových skutečností o dávné historii Marsu a zda měla rudá planeta kdysi podmínky vhodné pro život.

Seznam odkazů v popisu

  1. Wikipedia: Clay
  2. NASA: Curiosity's Selfie at Aberlady and Kilmarie
  3. NASA: Mars - The Red planet
  4. UniverseToday.com: Curiosity has Found the Mother Lode of Clay on the Surface of Mars
  5. NASA: NASA's Curiosity Mars Rover Finds a Clay Cache
  6. NASA: 'Mount Sharp' Inside Gale Crater, Mars
  7. NASA: PIA23240: Curiosity's Selfie at Aberlady and Kilmarie
  8. Wikipedia: File:PIA15279_3rovers-stand_D2011_1215_D521.jpg
  9. NASA: Curiosity at 'Glen Etive'
  10. APOD: 2014-03-08 Na obzoru Mount Sharp
  11. Wikipedia: Life_on_Mars

Štítky: Mars, Curiosity rover, Jíl


19. vesmírný týden 2024

19. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 6. 5. do 12. 5. 2024. Měsíc bude v novu a čeká nás extrémně mladý srpek na večerní obloze. Slunce je hodně aktivní, nastaly silné erupce. Oblohu ozdobila slabá polární záře a nečekaně s ní se objevil i deorbitující horní stupeň Falconu 9. Planety jsou v tomto týdnu velmi obtížně viditelné. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Na ranní obloze létají éta Aquaridy. K odvrácené straně Měsíce se vydala čínská sonda Chang’e 6 a na čínské orbitální stanici Tiangong se vyměnily tříčlenné posádky. Před 60 lety se narodil český astronom a popularizátor Václav Knoll. Před 15 lety proběhla poslední oprava vesmírného dalekohledu HST.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polárna žiara 5.-6.5.2024

Polárna žiara 5.-6.5.2024

Další informace »