Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  15. listopad 2019

Astronomický snímek dne (APOD) - 15. listopad 2019

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

M16 a Orlí mlhovina

Uznání a copyright: Martin Pugh

M16 je hvězdokupa o věku asi 2 milióny let obklopená mračny zárodečného plynu a prachu známá též jako Orlí mlhovina. Krásný podrobný portrét této oblasti je založen na pozemních úzkopásmových a širokopásmových obrazových datech. Obsahuje také kosmické skulptury, které učinily slavnými podrobné snímky Hubblova kosmického dalekohledu těchto hvězdotvorných oblastí. Ty se popisují jako sloní choboty nebo Pilíře stvoření a jedná se o husté a prašné sloupce poblíž středu o délce několika světelných let, které se gravitačně smršťují za vzniku hvězd. Energetická radiace z těchto hvězdokup eroduje materiál na koncích až nakonec zanořené nové hvězdy úplně odhalí. Od hřebenu jasné emise vlevo dole se táhne další prachový hvězdotvorný sloup známý jako Víla Orlí mlhoviny. M16 se nachází asi 7000 světelných let daleko a je snadným cílem pro triedry nebo malé dalekohledy v na mlhoviny bohaté části oblohy rozděleného souhvězdí Serpens Cauda (Ocas hada).

Seznam odkazů v popisu

  1. SEDS.org: Messier 16
  2. MartinPughAstrophotography.space: M16 - (5 Sep 19)
  3. Wikipedia: Eagle_Nebula
  4. APOD: 2015-01-07 25. výročí Hubbla: Pilíře stvoření
  5. Uiuc.edu: Star formation
  6. STScI.edu: Eagle Nebula M16
  7. APOD: 2013-07-12 Jedenáctka Messierů
  8. Wikipedia: Serpens

Štítky: M16, Star-formation, Orlí mlhovina, Pillars of creation


18. vesmírný týden 2024

18. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 29. 4. do 5. 5. 2024. Měsíc bude v poslední čtvrti a je vidět hlavně ráno a dopoledne. Slunce je poměrně hodně aktivní. Večer je velmi nízko Jupiter a ráno extrémně nízko Saturn. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Český tým studentů uspěl se svým projektem v Houstonu. Čína chystá start rakety CZ-5 s návratovou misí Chang’e 6 pro vzorky z odvrácené strany Měsíce. Sonda Voyager 1 po pěti měsících opět komunikuje normálně a brzy by měla posílat i vědecká data. Před 70 lety objevil Kuiper měsíc Neptunu Nereida a před 30 lety se k Venuši vydala sonda Magellan.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Sluneční skvrny

Další informace »