Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  29. listopad 2019

Astronomický snímek dne (APOD) - 29. listopad 2019

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Europa z Galileo znovu zpracovaná

Uznání: NASA, JPL-Caltech, SETI Institute, Cynthia Phillips, Marty Valenti

Kosmická sonda Galileo koncem let 1990-tých obíhala v Jupiterově systému, pořídila přitom úžasné záběry Europy a odhalila důkazy, že se pod ledovým povrchem měsíce nejspíš skrývá hluboký, globální oceán. Snímek Europy ze sondy Galileo byl s využitím nových kalibrací zde znovu zpracován za vzniku barevného snímku jak by scénu mohlo vidět lidské oko. Dlouhé zakřivené zlomy Europy naznačují podpovrchovou kapalnou vodu. Slapové namáhání, které tento velký měsíc na své eliptické orbitě kolem Jupiteru zakouší, dodává energii, která udržuje oceán kapalný. Ale ještě více vzrušující je možnost, že dokonce i při absenci slunečního světla, by tento proces mohl dodávat energii pro podporu života, což činí Europu jedním z nejlepších míst pro hledání života mimo Zemi. Jaký druh života by mohl v hlubokém, temném, podpovrchovém oceánu vzkvétat? Vezměme do úvahy extrémní krevety na samotné planetě Zemi.

Seznam odkazů v popisu

  1. NASA: Galileo
  2. NASA: PIA19048: Europa's Stunning Surface
  3. NASA: NASA Scientists Confirm Water Vapor on Europa
  4. APOD: 2016-04-01 Europa: Objevujte život pod vodou
  5. APOD: 2014-09-19 Potenciálně obyvatelné měsíce
  6. NASA: Europa Clipper
  7. NASA: Extreme Shrimp May Hold Clues to Alien Life

Štítky: Galileo, Europa, Voda, Extreme shrimp


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc  moře nepokoje

Foceno afokalne sw 150/750 mm okular 6,5 mm iPhone 13

Další informace »