Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  10. leden 2020

Astronomický snímek dne (APOD) - 10. leden 2020

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Perleťové mraky nad Švédskem

Uznání a copyright: P-M Hedén (Clear Skies, TWAN)

Oblohu nad horou u města Tanndalen ve Švédsku vyplňovaly 3. ledna živé a zářivé vlny hrající všemi barvami. Jedná se o vzácné mraky známé jako perleťové mraky nebo matku perlových mraků. Letošní zima na severu dělá ve vysokých šířkách nezapomenutelné úkazy. Tyto polární stratosférické mraky obvykle vznikají za nízkých teplot v obvykle bezoblačné nižší stratosféře vznikem ledových krystalků. Pokud na ně ve výškách kolem 15 až 25 kilometrů svítí Slunce, tak mohou před východem nebo po západu lámat sluneční světlo.

Seznam odkazů v popisu

  1. Atoptics.co.uk: Nacreous Clouds (Type II Polar Stratospheric Clouds)
  2. Harvard.edu: The Sky in Edvard Munch's The Scream
  3. NASA: Polar Stratospheric Clouds
  4. Atoptics.co.uk: Tropopause and lower stratosphere

Štítky: Perleťové mraky, Polární stratosférické mračno


19. vesmírný týden 2024

19. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 6. 5. do 12. 5. 2024. Měsíc bude v novu a čeká nás extrémně mladý srpek na večerní obloze. Slunce je hodně aktivní, nastaly silné erupce. Oblohu ozdobila slabá polární záře a nečekaně s ní se objevil i deorbitující horní stupeň Falconu 9. Planety jsou v tomto týdnu velmi obtížně viditelné. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Na ranní obloze létají éta Aquaridy. K odvrácené straně Měsíce se vydala čínská sonda Chang’e 6 a na čínské orbitální stanici Tiangong se vyměnily tříčlenné posádky. Před 60 lety se narodil český astronom a popularizátor Václav Knoll. Před 15 lety proběhla poslední oprava vesmírného dalekohledu HST.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polárna žiara 5.-6.5.2024

Polárna žiara 5.-6.5.2024

Další informace »