Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  14. leden 2020

Astronomický snímek dne (APOD) - 14. leden 2020

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Důkaz aktivních sopek na Venuši

Uznání: NASA, JPL-Caltech, ESA, Venus Express: VIRTIS, USRA, LPI

Jsou na Venuši stále aktivní sopky? Na Venuši sice známe víc sopek, než na Zemi, ale kdy došlo naposledy k erupci venušinské sopky není přímo známo. Nedávno se přišlo na podpůrné důkazy nedávného vulkanismu na Venuši, ovšem přímo zde na Zemi. Labolatorní výsledky ukázaly, že snímky povrchové lávy se stal￿y slabšími po pouhých několika měsících v husté venušinské atmosféře, ale toto zeslabení není vidět na snímcích družice ESA Venus Express. Venus Express obíhá Venuši od roku 2006 a se Zemí měla kontakt do roku 2014. Tudíž infračervená záře (ve falešných barvách červená) zaznamenaná družicí Venus Express pro Idunn Mons a zde zaznamenaná družicí NASA Magellan ukazuje, že tato sopka vybuchla teprve zcela nedávno a je aktivní dodnes. Pochopení vulkanismu na Venuši může pomoct pochopit vulkanismus na Zemi, stejně jako na jiných tělesech v naší Sluneční soustavě.

Štítky: Sopka, Venuše, Olivín


18. vesmírný týden 2024

18. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 29. 4. do 5. 5. 2024. Měsíc bude v poslední čtvrti a je vidět hlavně ráno a dopoledne. Slunce je poměrně hodně aktivní. Večer je velmi nízko Jupiter a ráno extrémně nízko Saturn. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Český tým studentů uspěl se svým projektem v Houstonu. Čína chystá start rakety CZ-5 s návratovou misí Chang’e 6 pro vzorky z odvrácené strany Měsíce. Sonda Voyager 1 po pěti měsících opět komunikuje normálně a brzy by měla posílat i vědecká data. Před 70 lety objevil Kuiper měsíc Neptunu Nereida a před 30 lety se k Venuši vydala sonda Magellan.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Sluneční skvrny

Další informace »